Humanistyka w szkole - polonistyczno-historyczne studia nauczycielskie

Poziom studiów: studia pierwszego stopnia

Forma studiów: stacjonarne (dzienne)

Więcej informacji

Humanistyka w szkole – polonistyczno-historyczne studia nauczycielskie to studia interdyscyplinarne o profilu ogólnoakademickim które kompleksowo przygotowują do zawodu nauczyciela w zakresie dwóch przedmiotów: historii i języka polskiego. Kierunek studiów realizowany jest wspólnie przez Wydział Historii i Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Dzięki temu połączeniu studenci/studentki mają możliwość zdobycia specjalistycznej wiedzy z zakresu dwóch kierunków humanistycznych oraz, po ukończeniu studiów II stopnia – magisterskich, uzyskania kwalifikacji zawodowych do nauczania historii i języka polskiego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Program studiów II stopnia zapewnia rzetelne przygotowanie do pracy zawodowej, co zwiększa szanse absolwentów tego kierunku na rynku pracy. Program przewiduje zatem zajęcia kierunkowe z historii, literaturoznawstwa i językoznawstwa oraz blok przedmiotów dydaktycznych i psychologiczno-pedagogicznych. Wiele zajęć prowadzonych jest w formie ćwiczeń, warsztatów, laboratoriów. Są też praktyki zawodowe realizowane w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Ukończenie kierunku na I stopniu jest warunkiem kontynuacji studiów na stopniu II.

• Podstawy psychologii dla nauczycieli
  • Postawy pedagogiki dla nauczycieli
  • Poetyka z analizą dzieła literackiego
  • Teoria literatury
  • Historia Polski i powszechna (wszystkie epoki)
  • Historia literatury polskiej (wszystkie epoki)
  • Wiedza o kulturze

Spośród wielu zdobywanych w czasie studiów kompetencji można wskazać m.in., że:

• Absolwent/tka zdobywa kompetencje umożliwiające podjęcie pracy w zawodzie historii i języka polskiego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej (po ukończeniu studiów magisterskich).
  • Absolwent/tka zna w stopniu zawansowanym historię cywilizacji, kultury i literatury Polskiej oraz wybrane treści dotyczące historii cywilizacji, kultury i literatury europejskiej
  • Absolwent/tka potrafi interpretować teksty literackie oraz źródła historyczne
  • Absolwent/tka ma rozeznanie we współczesnych instytucje kultury oraz zna zasady funkcjonowania współczesnych instytucji edukacyjnych
  • Tytuł magistra kierunku „Humanistyka w szkole. Polonistyczno-historyczne studia nauczycielskie” kwalifikuje jego absolwentów/tki do pracy w zawodzie nauczyciela historii i języka polskiego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej.
  • Praca w instytucjach kultury