Gospodarka i ekonomia w dziejach

GOSPODARKA I EKONOMIA W DZIEJACH

Poziom studiów:pierwszego stopnia
Forma studiów:stacjonarne

Limit miejsc: 40

Gospodarka i ekonomia w dziejach to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego program obejmuje zarówno przedmioty z obszaru nauk humanistycznych (historia gospodarcza, historia cywilizacji), jak i społecznych (ekonomia, socjologia), łącząc w sobie dwa zakresy wiedzy dotyczące: gospodarującego człowieka i naukowej refleksji nad procesami gospodarowania w dziejach. Studiujący zapoznają się z kolejnymi etapami rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego świata oraz historią myśli ekonomicznej i współcześnie stosowanymi teoriami ekonomicznymi. Ważne miejsce w programie studiów zajmują przedmioty dotyczące metod analizy jakościowej i ilościowej procesów gospodarczych i społecznych, w tym zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania. Gospodarka i ekonomia w dziejach jest kierunkiem unikalnym w skali kraju, nawiązującym do anglosaskich wzorów w zakresie Socio-economic studies, realizowanych na wielu uniwersytetach w USA i Wielkiej Brytanii, który otwiera nowe możliwości zawodowe w sferze szybko rozwijającej się gospodarki informacyjnej.

Więcej informacji o kierunku Gospodarka i ekonomia w dziejach można znaleźć pod linkami:

Wydziału Historii: https://historia.amu.edu.pl/dla-studenta

Zakładu Historii Gospodarczej: http://zhg.amu.edu.pl/kierunki-studiow/gospodarka-i-ekonomia-w-dziejach/

i na Facebooku https://www.facebook.com/GospodarkaEkonomiaUAM/

Elastyczność programu studiów zapewniają dwa bloki przedmiotów do wyboru. Studenci zgodnie ze swoimi zainteresowaniami mogą wybierać przedmioty z:

• bloku przedmiotów poświęconych historii gospodarczej,
  • bloku przedmiotów poświęconych administracji publicznej i samorządności.
  • Mikro- i makroekonomia
  • Gospodarka industrialna – I rewolucja przemysłowa
  • Systemy gospodarcze XX i XXI w. Teoria i praktyka gospodarowania
  • Cywilizacja XX wieku (1918–1990)
  • Media i reklama w dziejach
  • Gromadzenie, przetwarzanie i zarządzanie informacją gospodarczą
  • Informatyczne metody analizy danych historyczno- gospodarczych (Big Data)
  • Prawo gospodarcze w dziejach
  • Absolwent/ka kierunku Gospodarka i ekonomia w dziejach uzyskuje wszechstronną i zaawansowaną wiedzę dotyczącą kolejnych etapów rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego świata, historią myśli ekonomicznej i współcześnie stosowanymi teoriami ekonomicznymi,
  • Absolwent/ka uzyskuje umiejętności w zakresie samodzielnego myślenia, analizy zagadnień gospodarczych i społecznych uwzględniającej uwarunkowania polityczne, prawne, przyrodnicze i kulturowe oraz rozwiązywania problemów badawczych w pracy indywidualnej i zespołowej.
  • Absolwent/ka uzyskuje umiejętność posługiwania się językiem obcym nowożytnym na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
  • Absolwent/ka uzyskuje kompetencje w zakresie sprawnego komunikowania się, negocjowania, przekonywania i perswazji, a także posługiwania się współczesnymi technologiami informacyjnymi.
  • Absolwent/ka uzyskuje wiedzę dotyczącą metod analizy jakościowej i ilościowej procesów gospodarczych i społecznych w perspektywie długiego trwania oraz umiejętności posługiwania się nowoczesnymi metodami gromadzenia informacji oraz ich opracowywania i interpretowania z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania (Excel z VBA, Statistica, język R, Big Data),
  • firmy produkcyjne i usługowe,
  • doradztwo finansowe i gospodarcze oraz bankowość i ubezpieczenia,
  • media i firmy zajmujące się marketingiem,