Konkurs "Zostań Wschodznawcą"

Po przerwie wynikłej z ograniczeń pandemicznych, Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z partnerami zaprasza do kolejnej,  X edycji Konkursu Wiedzy o Europie Wschodniej, Syberii, Kaukazie i Azji Środkowej „Zostań Wschodoznawcą” w roku szkolnym 2021/2022.

Uczestnicy: uczniowie szkół średnich kończących się egzaminem maturalnym

Temat tegorocznej edycji to:

1991 – Rozpad ZSRR: koniec imperium

i narodziny nowej Europy Wschodniej

W grudniu 2021 r. minęło trzydzieści lat od rozpadu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Ten przełomowy moment w dziejach oznaczał koniec komunizmu jako jednej z idei budujących porządek światowy oraz przyniósł kres wielowiekowej dominacji Rosji nad Europą Wschodnią. Jednocześnie z dużą mocą dały o sobie znać emocje społeczne związane z ruchami narodowymi oraz wizjami rozwoju niepodległych państw. Trzydzieści lat, które mija od tych wydarzeń, skłania do refleksji nad ich przebiegiem, przyczynami rozpadu ZSRR oraz dalszymi losami państw, które powstały na jego gruzach.

Zgłoszenia do udziału w konkursie należy kierować pocztą elektroniczną na adres wschodokonkurs@amu.edu.pl do dnia 3 marca 2022 z podaniem:

- nazwy i adresu szkoły

- liczby zainteresowanych uczestników

- kontaktowym telefonem i adresem poczty elektronicznej

Zagadnienia konkursowe, harmonogram i inne szczegóły

Regulamin konkursu

Szczegółowych informacji udziela w razie potrzeby sekretarz Komitetu Głównego mgr Michał Krzyżaniak wschodokonkurs@amu.edu.pl tel. +48 609 840 088.


Finał X Edycji Konkursu Wiedzy o Europie Wschodniej, Syberii, Kaukazie i Azji Środkowej „Zostań Wschodoznawcą” odbędzie się 27 kwietnia 2022 r., o godzinie 10.00 w Collegium Historicum (s.1.63).

Temat tegorocznej edycji brzmi: 1991 – Rozpad ZSRR: koniec imperium i narodziny nowej Europy Wschodniej.

Do finału zakwalifikowało się dziesięciu licealistów. Ich zadaniem będzie wygłoszenie autorskich referatów, związanych z tematem tegorocznej edycji. Wystąpienia będą oceniane przez komisję, w skład której wejdą członkowie zespołu dydaktycznego kierunku Wschodoznawstwo.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wysłuchania referatów. Harmonogram oraz tematy wystąpień w załączniku do pobrania.


Relacja z finału 10 edycji konkursu „Zostań Wschodoznawcą”

27 kwietnia 2022 roku, po blisko dwuletniej przerwie wynikającej z ograniczeń pandemicznych, na Wydziale Historii UAM odbył się finał X edycji Konkursu Wiedzy o Europie Wschodniej, Syberii, Kaukazie i Azji Środkowej „Zostań Wschodoznawcą”, którego tegoroczny temat brzmiał: „1991 – Rozpad ZSRR: koniec imperium i narodziny nowej Europy Wschodniej”.  Do etapu zakwalifikowała się dziesiątka uczennic i uczniów z ośmiu szkół średnich.

Zadaniem finalistów było zaprezentowanie autorskiej prezentacji związanej z tematem tegorocznej edycji i odpowiedź na pytania zadane przez Komisję Konkursową. Poziom prezentacji był naprawdę bardzo wysoki. Konkurs przypominał konferencję, w której uczestniczyli młodzi pasjonaci Wschodu. Komisja w składzie: prof. UAM dr hab. Grzegorz Skrukwa, dr Piotr Oleksy, dr Bartłomiej Garczyk i mgr Michał Krzyżaniak, po długich i niełatwych obradach, wyłoniła trójkę laureatów Konkursu decydując się na przyznanie dwóch pierwszych miejsc ex aequo i jednego drugiego miejsca.

Laureatami edycji 2021/2022 zostali:

1. Wiktoria Michalak (LO im. gen. J. Wybickiego w Śremie), referat pt. Katastrofa w Czarnobylu: reakcja władz i postawa społeczeństwa

1. Mikołaj Zalesiński (I LO im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie), referat pt. Estonia - zachodni bastion ZSRR

2. Maciej Marszewski (LO im. K. Wielkiego w Kole), "Połykając Pył" - Wojna w Afganistanie 1979-1989

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe. Tytuł Laureata Konkursu uprawnia do podjęcia studiów na kierunku wschodoznawstwo.

Partnerami konkursu oraz sponsorami nagród byli Wydawnictwo Czarne oraz Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Zdjęcia z wydarzenia mogą Państwo znaleźć na stronie.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy Laureatom i wszystkim Finalistom!