Data publikacji w serwisie:

Finał 10 edycji konkursu „Zostań Wschodoznawcą”

27 kwietnia 2022 roku, po blisko dwuletniej przerwie wynikającej z ograniczeń pandemicznych, na Wydziale Historii UAM odbył się finał X edycji Konkursu Wiedzy o Europie Wschodniej, Syberii, Kaukazie i Azji Środkowej „Zostań Wschodoznawcą”, którego tegoroczny temat brzmiał: „1991 – Rozpad ZSRR: koniec imperium i narodziny nowej Europy Wschodniej”.  Do etapu zakwalifikowała się dziesiątka uczennic i uczniów z ośmiu szkół średnich.

Zadaniem finalistów było zaprezentowanie autorskiej prezentacji związanej z tematem tegorocznej edycji i odpowiedź na pytania zadane przez Komisję Konkursową. Poziom prezentacji był naprawdę bardzo wysoki. Konkurs przypominał konferencję, w której uczestniczyli młodzi pasjonaci Wschodu. Komisja w składzie: prof. UAM dr hab. Grzegorz Skrukwa, dr Piotr Oleksy, dr Bartłomiej Garczyk i mgr Michał Krzyżaniak, po długich i niełatwych obradach, wyłoniła trójkę laureatów Konkursu decydując się na przyznanie dwóch pierwszych miejsc ex aequo i jednego drugiego miejsca.

Laureatami edycji 2021/2022 zostali:

1. Wiktoria Michalak (LO im. gen. J. Wybickiego w Śremie), referat pt. Katastrofa w Czarnobylu: reakcja władz i postawa społeczeństwa

1. Mikołaj Zalesiński (I LO im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie), referat pt. Estonia - zachodni bastion ZSRR

2. Maciej Marszewski (LO im. K. Wielkiego w Kole), "Połykając Pył" - Wojna w Afganistanie 1979-1989

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe. Tytuł Laureata Konkursu uprawnia do podjęcia studiów na kierunku wschodoznawstwo.

Partnerami konkursu oraz sponsorami nagród byli Wydawnictwo Czarne oraz Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy Laureatom i wszystkim Finalistom!