Wschodoznawstwo
WSCHODOZNAWSTWO
Poziom studiów: studia pierwszego stopnia
Forma studiów: studia stacjonarne
Limit miejsc: 40
Wschodoznawstwo to ogólnoakademicki kierunek kształcący w ramach studiów I (licencjackich) i II stopnia (magisterskich) specjalistki i specjalistów zamierzających zajmować się obszarem Europy Wschodniej, Azji Środkowej, Kaukazu i Syberii. To unikatowy w skali Polski interdyscyplinarny kierunek oparty na wieloletnich doświadczeniach oraz o pełny i oryginalny model kształcenia, który skupia się na specyfice regionu.
Dlaczego region Europy Wschodniej, Azji Środkowej i Syberii? To region zamieszkały przez ponad 140 ludów i narodów o rozmaitym pochodzeniu, aspiracjach politycznych i kulturalnych. Po rozpadzie ZSRR powstało na jego terytorium 15 nowych państw, w których funkcjonują rozmaite systemy polityczne, podlegające nadal procesom transformacji gospodarczej i politycznej, o różnych systemach ideowych i religijnych.
W trakcie studiów studentki i studenci zdobywają wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, nauk o polityce i administracji, nauk o komunikacji społecznej i mediach, z elementami prawa i ekonomii, ukierunkowaną na obszary i społeczeństwa tego regionu. Absolwenci Wschodoznawstwa posiadają umiejętności umożliwiające rozpoznawanie i analizowanie problemów społecznych, politycznych, ekonomicznych, prawnych, kulturowych, etnicznych i religijnych oraz kwestii bezpieczeństwa występujących na obszarze Europy Wschodniej, Azji Środkowej, Kaukazu i Syberii. Ponadto wykazują się znajomością dwóch języków - języka nowożytnego oraz rosyjskiego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
Więcej informacji
https://historia.amu.edu.pl/dla-kandydata/studia-licencjackie-i-stopnia
https://www.facebook.com/Kierunek-Wschodoznawstwo-Wydzia%C5%82-Historii-UAM-103738781418213/
Kontakt: tomasz.nakoneczny@amu.edu.pl
Kursowymi przedmiotami są: metodologia nauk humanistycznych, podstawy ekonomii i międzynarodowe stosunki polityczne, podstawy prawa dla wschodoznawców, prawo międzynarodowe publiczne, prawo dyplomatyczne i konsularne, geografia regionalna oraz język zachodni. Pozna tym w skład programu wchodzą bloki przedmiotów:
* Historia obszaru postradzieckiego
* Kultura na obszarze postradzieckim
* Ekonomia i społeczeństwo na obszarze postradzieckim
* Polityka na obszarze postradzieckim
Na program studiów składa się: 25% to praktyczna nauka języka rosyjskiego w wymiarze identycznym jak na studiach filologicznych. Ponadto cały zespół włada biegle j. rosyjskim lub ukraińskim, białoruskim.
- Płynne porozumiewanie się w języku rosyjskim
- Umiejętność analizy procesów zachodzących w Europie Wschodniej i Azji
- Kompetencje z zakresu dyplomacji
- Wykorzystanie wiedzy do praktycznych działań w polityce i biznesie
Absolwent/tka może pracować:
- W administracji krajowej i samorządowej szczególnie jako specjalista do kontaktu ze wschodem
- Analityk w instytucjach międzynarodowych, służbie zagranicznej, ośrodkach analitycznych
- W przedsiębiorstwach działających na rynkach wschodnich
- W organizacjach pozarządowych