Pracownia Historii Kultury
Pracownia Historii Kultury powstała w 2020 roku na miejscu istniejącego od 1992 roku Zakładu Historii Kultury. Inicjatorem powołania Zakładu i jego wieloletnim kierownikiem (1992-2012) był prof. UAM dr hab. Bohdan Lapis. Obecnie funkcję kierownika pełni dr hab. prof. UAM Anita Napierała. Pracownia Historii Kultury prowadzi badania naukowe w obszarze szeroko rozumianej historii kultury; historii idei oraz historii życia społecznego i prywatnego. Badania te skupiają się m.in. wokół kwestii wzorów, funkcji oraz motywów historycznych, historii władzy i relacji politycznych, religii i kultu, mentalności i przemian społecznych, życia codziennego oraz mediów i komunikacji społecznej. Pod względem chronologicznym działalność naukowa pracowników koncentruje się na historii XIX i XX wieku.
Emerytowani pracownicy naukowo-dydaktyczni:
Prof. UAM dr hab. Bohdan Lapis
Pracownicy naukowo-dydaktyczni:
Prof. UAM dr hab. Anna Idzikowska-Czubaj – Kierowniczka
Prof. UAM dr hab. Anita Napierała
Prof. UAM dr Emilia Jamroziak
Prof. UAM dr hab. Maciej Michalski
Dr Romuald Rydz
Doktoranci:
mgr Joanna Lubierska-Lewandowska (II rok)
mgr Klaudia Kimel (I rok)
Pracownia Historii Kultury prowadzi badania naukowe w obszarze szeroko rozumianej historii kultury. Dotyczą one wybranych zjawisk i praktyk kulturowych, historii idei oraz historii życia społecznego i prywatnego. Badania te skupiają się wokół kwestii wzorów, funkcji oraz motywów historycznych w obszarach tematycznych: władzy i relacji politycznych, religii i kultu, mentalności i przemian społecznych, życia codziennego oraz mediów i komunikacji społecznej. Pod względem chronologicznym działalność naukowa pracowników koncentruje się na historii XIX i XX wieku.
Aktualnie Pracownia prowadzi badania w zakresie:
- Historia myśli i idei XIX w.
- Społeczno-kulturowe aspekty historii nauki (od nowożytności)
- Społeczno-kulturowe aspekty historii medycyny i higieny (XIX i XX w.)
- Historia „Ziem Odzyskanych”
- Kultura i społeczeństwo okresu PRL-u
- Kulturowe korzenie nowożytnych rewolucji
- Historia w wersji cyfrowej – warsztat pracy historyka
- Historia uniwersytetu
Pracownia Historii Kultury prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów I i II stopnia kierunku historia oraz innych kierunków funkcjonujących na Wydziale Historii UAM. Są to konwersatoria, wykłady monograficzne oraz zajęcia w ramach ścieżek międzyprzedmiotowych. Pracownicy prowadzą także seminaria licencjackie i magisterskie, których problematyka skupia się na analizie wybranych zjawisk społeczno-kulturowych na przestrzeni dziejów.
Ogólnopolskie konferencje naukowe z cyklu „Kultura Pracy”:
- Mali robotnicy. Praca dzieci w perspektywie społeczno-kulturowej i ekonomicznej na przestrzeni dziejów (grudzien2022r.)
- Służba domowa w dziejach (listopad 2019)