Prof. dr hab.Stanisław Sierpowski

sierpowski

Prof. dr hab. Stanisław Sierpowski urodził się 1 lipca 1942 roku w Lesznie. Tutaj rozpoczął edukację – najpierw w szkole powszechnej, a następnie w liceum. Po ukończeniu szkoły średniej, był przez dwa lata nauczycielem w Szkole Podstawowej w Kątach. Studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza podjął w 1961 roku, kończąc je w 1965 roku przygotowaniem i obroną pracy magisterskiej Organizacje młodzieżowe w akademickim środowisku poznańskim w latach 1945–1948 (program studiów zrealizował w trybie indywidualnym). 20 października 1969 roku przedstawił dysertację doktorską zatytułowaną Geneza faszyzmu włoskiego w latach 1919–1922, której promotorem był prof. Antoni Czubiński. W kwietniu 1974 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego. Podstawą kolokwium habilitacyjnego była monografia Stosunki polsko-włoskie w latach 1918–1940. W 1985 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego (na podstawie pracy Narodziny Ligi Narodów. Powstanie, organizacja i zasady działania). Profesorem zwyczajnym został w 1997 roku.

Profesor Stanisław Sierpowski zaangażowany był w prace organizacyjne – był m.in. kierownikiem Letniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego dla młodzieży polonijnej, od 1975 roku pełnomocnikiem Rektora UAM do współpracy naukowo-dydaktycznej z Lesznem, a następnie kierownikiem Ośrodka Kulturalno-Naukowego UAM w tym mieście. Od 1985 do 1987 roku był prorektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (zajmował się sprawami studenckimi). Członek wielu komisji wydziałowych i ogólnouniwersyteckich oraz członek rad naukowych i rad redakcyjnych (m.in. Rady do spraw Edukacji Europejskiej przy MEN, Rady Archiwalnej przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu). Aktywny w Polskim Towarzystwie Historycznym, Komisji Historycznej Stosunków Międzynarodowych oraz w Prezydium Komitetu Nauk Historycznych PAN (przez 5 lat wiceprzewodniczący).

Opiekun naukowy ponad 200 prac magisterskich oraz promotor kilkunastu rozpraw doktorskich (wśród jego uczniów jest kilku profesorów tytularnych). Autor wielu recenzji w postępowaniach doktorskich i habilitacyjnych oraz recenzji w przewodach profesorskich. Kierownik Zakładu Archiwistyki w latach 1987–2012 oraz dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN w latach 1999–2007. Jeden z inicjatorów powstania i przewodniczący Rady Programowej Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Autor blisko 500 opracowań dotyczących przede wszystkim dziejów Ligi Narodów, historii Włoch i historii Niemiec.

Uhonorowany Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji oraz wieloma odznaczeniami regionalnymi. Wieloletni prezes Leszczyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk utworzonego w 2003 roku oraz prezes Stowarzyszenia Italia-Polonia. W 2013 roku został honorowym obywatelem miasta Leszna.