XII Konkurs Wiedzy o Europie Wschodniej, Syberii, Kaukazie i Azji Środkowej "Zostań Wschodoznawcą"

W dniu 16 kwietnia 2024 roku, w siedzibie Wydziału Historii, odbył się Finał XII edycji Konkursu Wiedzy o Europie Wschodniej, Syberii, Kaukazie i Azji Środkowej „Zostań Wschodoznawcą”. Tegoroczny tytuł Konkursu brzmiał: „Wielokulturowa Europa Wschodnia”. W wydarzeniu wzięło udział dziesięcioro Finalistów z 6 liceów. Zadaniem Finalistów było wystąpienie z prezentacją na wybrany przez siebie temat, powiązany bezpośrednio z zagadnieniami konkursowymi. Poziom wystąpień był wysoki i wyrównany. Komisja Konkursowa w składzie: prof. UAM dr hab. Marek Figura, prof. UAM dr hab. Grzegorz Skrukwa, dr Bartłomiej Garczyk oraz Michał Krzyżaniak zdecydowała o przyznaniu 4 tytułów Laureata:

I miejsce – Franciszek Danis (LO No Bell w Konstancinie-Jeziornej)

II miejsce – Mateusz Szydłowski (LO w Śremie)

III miejsce ex aequo – Bartosz Wojdyn (I LO w Lesznie) i Kamil Szał (LO w Środzie Wielkopolskiej)

Konkurs zorganizowany został przez Zakład Historii Europy Wschodniej i Zakład Studiów Wschodnich przy wsparciu Wydziału Historii UAM, Wydawnictwa „Czarne” oraz Kolegium Europy Wschodniej.