Data publikacji w serwisie:

Wydział Historii UAM na Pyrkonie

17 czerwca 2022 roku rozpoczął się największy ogólnopolski festiwal poświęcony fantastyce, jeden z największych tego typu w Europie – Festiwal Fantastyki Pyrkon. Jego odbiorcami są przede wszystkim fani różnych odmian fantastyki, a organizowany jest także w celu integracji i popularyzacji tego gatunku wśród nowych odbiorców. Program festiwalu cechuje się wysoką różnorodnością, dzięki czemu każdy z uczestników może odnaleźć coś, co go zainteresuje.

W tym roku, po raz pierwszy, w Festiwalu uczestniczył Wydział Historii UAM razem z Wydziałem Archeologii UAM. Inicjatorami udziału w wydarzeniu byli dr Mateusz Frankiewicz (archeologia) oraz mgr Jakub Wojtczak (historia). O motywach, jakie zadecydowały o tym, aby pojawić się na Festiwalu, opowiedzieli na łamach Życia Uniwersyteckiego, a wywiad można znaleźć na stronie.

Pracownicy Wydziału Historii UAM przygotowali różnorodne materiały promocyjne – ulotki, zakładki do książek, naklejki oraz przypinki, które były rozdawane wszystkim odwiedzającym stoisko. Poza tym stworzone zostały również dwa quizy – wiedzy o historii oraz oscylujące wokół twórczości J.R.R. Tolkiena. Nagrodami w quizach były m.in. dwie publikacje wydane przez Wydział Historii UAM: „Tolkien – mit, historia, literatura. Eseje i studia” oraz „Tolkien – między literaturą a filmem. Kulturowe aspekty ekranizacji prozy J.R.R. Tolkiena. Eseje i studia”.

Inicjatorzy tego przedsięwzięcia chcieli w niekonwencjonalny sposób zaprezentować ofertę dydaktyczną Wydziałów, pokazując, że studia można połączyć z pasją, rozwijać ją i zdobywać nowe doświadczenia oraz poszerzać horyzonty. Wśród odwiedzających stoiska Wydziałów Archeologii i Historii, dało się słyszeć pozytywne głosy podkreślające, że uczelnia wyższa może w taki sposób promować swoją ofertę.

Wszystko wskazuje na to, że za rok obydwa Wydziały ponownie pojawią się na Festiwalu Pyrkon, aby znów pokazać młodym uczestnikom i pasjonatom fantastyki, że historia to nie tylko kroniki i daty, a archeologia to nie tylko kopanie w ziemi.

Zapraszamy na krótką fotorelację z tego wydarzenia - galeria.