Data publikacji w serwisie:

Dyskusja: Contesting European Memory Culture? Central European Perspective

Zakład Historii Europy Wschodniej zaprasza na dyskusję poświęconą zagadnieniu europejskiej kultury pamięci, widzianej z perspektywy Europy Środkowej.

Spotkanie odbędzie się 26 maja 2022, o godzinie 17.00 w Collegium Maius (ul. Fredry 10), w Salonie Mickiewicza pod Kupłą.
Dyskusja będzie prowadzona po polsku i angielsku, z tłumaczeniem symultaniacznym.

Uczestnicy:
prof. Birte Wassenberg (Uniwersytet w Strasburgu)
prof. Ildiko Barna (Eötvös Loránd University, Budapest)
dr Jarosław Kuisz (Kultura Lubiralna, Uniwersytet Warszawski)
moderator: dr Piotr Oleksy (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza)

W ramach dyskusji postaramy się odpowiedzieć na następujące pytania: Czym jest europejska kultura pamięci? Czy narody Europy Środkowej stały się jej częścią? W jakim stopniu różne spojrzenia na przeszłość definiują współczesne spory polityczne? Czy prawicowy zwrot w Europie Środkowej był odpowiedzią na politykę tożsamości w Unii Europejskiej? Jak rosyjska agresja na Ukrainę zredefiniuje nasze opowieści o przeszłości?
Dyskusja otworzy konferencję "Politics of History and Memory Conflicts in Post-Communist Europe" (Poznań 26-28.05.2022). Konferencja jest organizowana przez Zakład Historii Europy Wschodniej na Wydziale Historii UAM w ramach projektu Jean Monnet Network "European Memory Politics: Populism, Nationalism, and the Challenges to a European Memory Culture" (Erasmus+ Programme of the European Union).
Szczegółowy program konferencji wkrótce!