Data publikacji w serwisie:

Prof. Piotr Pokora laureatem 10. edycji programu "Dziedzictwo narodowe w ramach NPRH

Z wielką przyjemnością informujemy, że w 10 edycji programu „Dziedzictwo narodowe”, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, jedynym laureatem z naszego Uniwersytetu, który uzyskał finansowanie projektu badawczego, jest prof. UAM dr hab. Piotr Pokora z Wydziału Historii.

Pan Profesor wraz z zespołem zajmie się badaniami nad kolekcją Stanisława Latanowicza, zakupioną w 1938 r. przez Miasto Poznań dla Biblioteki Raczyńskich. Mimo upływu wielu lat zbiór ten pozostaje nieznany i nierozpoznany dla szerokiego kręgu odbiorców, jak i dla środowiska naukowego.

Był to największy i najcenniejszy nabytek tej biblioteki w okresie międzywojennym (liczący 8000 książek, 3500 rękopisów i 2000 grafik). Znajdują się w nim m. in. rzadkie inkunabuły i starodruki, nieznane nauce grupy nowożytnych archiwaliów miejskich i cechowych, dokumenty pergaminowe, w tym również bardzo duża kolekcja dokumentów i listów królewskich z XV-XVIII w., ponadto listy m. in. T. Kościuszki, A. Mickiewicza, F. Chopina, czy H. Sienkiewicza.

Panu Profesorowi i zespołowi gratulujemy sukcesu i życzymy wielu dalszych wspaniałych odkryć!