Poznaj Tolkiena w Poznaniu

25 i 26 marca w Collegium Historicum odbędą się Dni Czytania Tolkiena – święto fanów twórczości słynnego pisarza fantasy zainicjowane przez brytyjskie Tolkien Society w 2003 roku. Wydarzenie rozpocznie się w piątek o godzinie 16 wspólnym czytaniem fragmentów książek oksfordzkiego Profesora. Organizatorzy przygotowali na ten dzień także warsztaty sindarinu oraz pisania runami. Piątkowa część wydarzenia zakończy się pokazem unikatowego filmu „Once in a Lifetime”. To wzruszająca opowieść o fanach Tolkiena z Nowej Zelandii, nieemitowana w Polsce nigdy wcześniej i niedostępna w sieci. Na sobotę zaplanowana jest studencko-doktorancka konferencja naukowa. Rozpocznie się o godzinie 9 i potrwa do godziny 15. Wystąpi na niej sześciu prelegentów, w tym także studenci naszego Uniwersytetu, którzy przybliżą słuchaczom inspiracje oksfordzkiego profesora i pozwolą wniknąć im do wnętrza wykreowanego przez Brytyjczyka świata. Sobotnie wydarzenie uświetni dwójka gości: prof. dr hab. Michał ‘M.L.’ Leśniewski z Uniwersytetu Warszawskiego – znawca twórczości Tolkiena, autor opracowań naukowych publikowanych m.in. na łamach almanachu tolkienowskiego „Aiglos” – oraz Agnieszka ‘Evermind’ Sylwanowicz – tłumaczka licznych dzieł J.R.R. Tolkiena oraz jego syna Christophera.

Organizatorami poznańskich Dni Czytania Tolkiena są Wydział Historii Uniwersytetu im, Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Poznańskie Towarzystwo Miłośników Tolkiena „Drużyna Pyrlandii” – nieformalna grupa fanów i popularyzatorów twórczości brytyjskiego pisarza. Szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Historii, jak również na profilach Wydziału oraz „Drużyny Pyrlandii” i samej stronce wydarzenia na Facebooku.