Polsko - Irlandzkie Studia Historyczne

Szanowni Państwo!

Prezentujemy Polsko - Irlandzkie Studia Historyczne – nowy projekt badawczy i edukacyjny realizowany przez dra Adama A. Kucharskiego i dra Roberta T. Tomczaka, przy wsparciu i patronacie prof. Józefa Dobosza, Dziekana Wydziału Historii UAM.

Celem projektu jest wyróżnienie relacji między Polską a Irlandią, zwłaszcza, choć nie wyłącznie, w odniesieniu do XIX wieku. Okresu wyjątkowego dla naszej wspólnej historii. Prezentującego osobliwe podobieństwa między Polakami a Irlandczykami, które w rezultacie prowadziły do bezpośrednich i zaawansowanych stosunków między przedstawicielami obu narodów.

Niniejsze przedsięwzięcie będzie obejmować również studium porównawcze procesów narodowych dziewiętnastowiecznej Irlandii i Polski, w tym analizę podobieństw, jak i znacznych różnic w odniesieniu do wczesnych etapów kształtowania się obu nowoczesnych narodów. W odniesieniu zaś do teraźniejszości, projekt ten będzie miał silny wymiar społeczny, odnoszący się do zmieniającej obecnie struktury społecznej Irlandii: ma umożliwić Polakom mieszkającym w Irlandii (ponad 120 000), a także tym, którzy się tam urodzili, a obecnie mieszkają w Polsce, głębszą identyfikację z obydwoma krajami. Tym samym może się to przyczynić do jeszcze większej harmonii i do promowania dalszej integracji europejskiej.

Szczegóły projektu oraz pierwsze wyniki znajdziecie Państwo pod tym adresem internetowym: https://polsko-irlandzkiestudiahistoryczne.com/

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nową inicjatywą badawczą oraz edukacyjną pracowników naszego Wydziału!