I Interdyscyplinarny Kongres Badań nad Cmentarzami

W dniach 20-21 października na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbył się I Interdyscyplinarny Kongres Badań nad Cmentarzami, organizowany przez Instytut Historii Sztuki UKSW oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa (program: https://kongrescmentarze.sztuka.edu.pl/wp-content/uploads/2022/10/cmentarze-program.pdf).

Podczas kongresu wygłoszonych zostało kilkadziesiąt referatów poświęconych zagadnieniom związanym z cmentarzami zaprezentowanych przez badaczy zajmujących się tak różnymi podejściami do badania cmentarzy i grobów, jak archeologia sądowa, historia, etnografia, konserwatorstwo, biologia roślin, aroborystyka i architektura krajobrazu. Wydział Historii reprezentowała Pani Profesor Ewa Domańska, która wygłosiła jeden z wykładów wprowadzających zatytułowany „Nekrodziedzictwo”, a także moderowała panel dyskusyjny „W jaki sposób i w jakim zakresie chronić cmentarze oraz inne miejsca pamięci?” z udziałem Pani Profesor Anny Czyż (autorki monografii cmentarza na Rossie i współautorka metodologii prac inwetaryzacyjnych na cmentarzach i podręcznika do ich prowadzenia), Pani Doroty Janiszewskiej-Jakubiak (dyrektorki Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą), Pana Krzysztofa Wolickiego (Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego i Redaktora Naczelnego Dwumiesięcznika Funeralnego MEMENTO) oraz Pana Wojciecha Labudy (Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw ochrony miejsc pamięci; odpowiedzialnego za przygotowanie projektu nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych).