Dnia 15 marca 2023 roku, odbył się w siedzibie Wydziału Historii UAM, organizowany przez zespół kierunku wschodoznawstwo przy wsparciu władz dziekańskich, Finał XI edycji Konkursu Wiedzy o Europie Wschodniej, Syberii, Kaukazie i Azji Środkowej „Zostań Wschodoznawcą”. Tytuł tegorocznej edycji brzmiał: „100 lat od powstania ZSRR: wyzwolenie czy zniewolenie narodów Europy Wschodniej?”. Po przeprowadzonych eliminacjach szkolnych, Komisja wyłoniła jedenaścioro Finalistów, ostatecznie jednak dziesięcioro uczniów z sześciu szkół wystąpiło z prezentacjami finałowymi. Wśród wystąpień znalazły się tematy poświęcone m.in. rewolucjom rosyjskim 1917 roku i drodze komunistów do przejęcia władzy, rodzinie carskiej w czasach chaosu, polityce administracyjnej i ekspansji terytorialnej bolszewików, czy latynizacji  alfabetów w ZSRR. Poziom prezentacji był wysoki, w związku z czym Komisja postanowiła przyznać nie trzy, a cztery tytuły Laureata XI edycji:

Miejsce 1. – Adrian Goździewicz (I LO w Lesznie) „Chwiejne lata 20-te w ZSRR”

Miejsce 2. – Julia Poznaniak (I LO w Kościanie) „Polityka narodowościowa Związku Radzieckiego – korienizacja (ukrainizacja) w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej w latach 1923-1929”

Miejsce 3. (ex aequo)

– Liubomyr Bihun (XI LO w Poznaniu) „Nestor Machno – Czarny Ataman”

– Maksymilian Nowak (XI LO w Poznaniu) „Relacje fińsko-radzieckie w latach 20. i 30. XX w.”

Zarówno Laureaci i Finaliści otrzymali nagrody książkowe, ufundowane przez Wydawnictwo Czarne oraz Kolegium Europy Wschodniej. Ponadto, tytuł Laureata Konkursu uprawnia do podjęcia studiów na kierunku wschodoznawstwo poza rekrutacją.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!