Data publikacji w serwisie:

Fantastyczny UAM na Festiwalu Fantastyki PYRKON

Czerwiec to jedyny miesiąc w roku, gdy na ulicach Poznania, w tramwajach i autobusach, można spotkać się z Gandalfem, Lordem Vaderem, Pikachu oraz innymi postaciami rodem z fantastyki. A to za sprawą jednego z największych w Europie festiwali fantastyki, który odbywa się w stolicy Wielkopolski – Pyrkonu. W dniach 16-18 czerwca 2023, podczas XIX edycji tego wydarzenia, udział wzięli również reprezentanci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Fot. P. Stanula

Pomysłodawcami i twórcami projektu byli Mateusz Frankiewicz z Biblioteki Collegium Historicum oraz Jakub Wojtczak z Biura Obsługi Wydziału Historii UAM. W ubiegłym roku Wydziały Historii i Archeologii zaprezentowały tylko dwa stoiska, promujące poznańską naukę, zaś w tym, przy wsparciu Dziekana Wydziału Historii UAM prof. Józefa Dobosza oraz Prodziekana Wydziału Historii prof. Macieja Michalskiego, postanowiono rozszerzyć i reprezentować już nie tylko poszczególne wydziały, ale cały Uniwersytet.

Stanowisko UAM znajdowało się w Strefie Inicjatyw Fanowskich. Jego powierzchnia przekraczała 100 m2, a sama przestrzeń składała się z kilku stref. W jednej z nich pracownicy Centrum Zaawansowanych Technologii UAM pokazywali tajniki druku 3D oraz biodruku. W kolejnym reprezentanci Zakładu Kartografii i Geomatyki z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych prezentowali na czym polegają badania eye-trackingowe, używane przy tworzeniu map do gier. Wydział Historii i Biblioteka Collegium Historicum stworzyli strefę chilloutu, gdzie można było przeczytać artykuły o fantastyce i z fantastyką w tle, napisane przez pracowników naszego Uniwersytetu, a także wziąć udział w konkursach, w których do wygrania była seria książek o twórczości Tolkiena, wydawanych przez Wydział Historii UAM. Obok znajdowała się również strefa gier z replikami starożytnych i średniowiecznych planszówek. Ostatnim elementem stoiska była opuszczona baza archeologiczna, w której uczestnicy mogli próbować rozwikłać tajemnice z przeszłości.

Fot. P. Stanula

Stoisko Fantastycznego UAM cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Każdego dnia przybywały do nas nowe osoby, które zaintrygowane obecnością uczelni wyższej na festiwalu fantastyki przyprowadzały następnie znajomych i przyjaciół. Liczba wszystkich odwiedzających przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – było to kilka tysięcy osób! Formuła jaką przyjęli twórcy stoiska spotkała się z aprobatą organizatorów, jak i uczestników festiwalu.

Warto wspomnieć, iż podczas trwania festiwalu, stoisko odwiedzili goście z naszej uczelni: JM Rektorka prof. Bogumiła Kaniewska, Prorektor prof. Rafał Witkowski, Vice Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii prof. Jakub Rybka, Dziekan Wydziału Historii prof. Józef Dobosz oraz Prodziekan Wydziału Historii prof. Maciej Michalski.

Fot. J. Wojtczak

Nasze stoisko nie wyglądałoby tak atrakcyjnie, gdyby nie zaangażowanie Centrum Marketingu UAM z Panią Dyrektor Anną Kuca Szpytko na czele. Z Centrum współpracowała także z nami Pani Marta Grunwald. Logo wydarzenia stworzył dr Wojciechem Puppel.

Na koniec ogromne podziękowania należy skierować do studentów Wydziału Historii UAM: Zuzanny Szymczak, Marty Rybczyńskiej, Filipa Kobierskiego, Izabeli Cierzniak, Jakuba Golika, Macieja Stachury, Anny Kasperek, Wiktorii Cecot, Gracjana Szalbierza, Kacpra Figasa, Bartosza Kozłowskiego i Wojciecha Fiszera. Swoją obecnością, zaangażowaniem i profesjonalizmem w kontaktach z uczestnikami festiwalu wsparli wszystkich twórców stoiska.

Fot. M. Krzyżanowska

Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii reprezentowali: Anna Mleczko, Julia Semba, Monika Mańkowska-Woźniak, Adam Augustyniak, Piotr Cywoniuk, Tomasz Szymański, Jakub Rybka, Julia Kręgielska, Monika Malinowska, Karolina Kotowska, Filip Strugliński

Zakład Kartografii i Geomatyki reprezentowany był przez Tymoteusza Horbińskiego, Krzysztofa Zagata, Jakuba Zawadzkiego.

W wydarzeniu z Wydziału Archeologii udział wzięła Marta Krzyżanowska

Zaś całością zarządzali Mateusz Frankiewicz z Biblioteki Collegium Historicum oraz Jakub Wojtczak z Wydziału Historii UAM.