Data publikacji w serwisie:

Archiwum Pomocy

Szanowni Państwo,

Od momentu ataku Rosji na Ukrainę można zaobserwować ogromną solidarność Polaków z Ukraińcami. Akcje pomocowe, które mają na celu wsparcie tych, którzy walczą na miejscu oraz tych, którzy uciekli przed wojną, odbywają się dzisiaj na wielką skalę, także na naszym Uniwersytecie. Wszelkie tego typu działania przyczyniają się do zacieśnienia stosunków między dwoma krajami i ich społeczeństwami.

Na Wydziale Historii UAM, w porozumieniu z prorektorem ds. współpracy międzynarodowej prof. Rafałem Witkowskim, zostało utworzone Archiwum Pomocy, we współpracy z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Jego celem jest zebranie materiałów dokumentujących akcje pomocowe i solidarnościowe, w jakie włączają się studenci, doktoranci i pracownicy Uniwersytetu. Akcji jest bardzo dużo, ich organizacja odbywa się często w Internecie i za pośrednictwem mediów społecznościowych. Za jakiś czas świadectwa tej solidarności, pokazujące również sytuację mieszkańców Ukrainy, będą niemożliwe do odnalezienia. Każdego, kto w jakikolwiek sposób włączył się w akcję pomocową (jako uczestnik lub organizator), bardzo zachęcam do włączenia się w tworzenie Archiwum Pomocy.

Na adres archiwumpomocy@amu.edu.pl można wysyłać:

- zdjęcia lub filmy (również poprzez WeTransfer) z miejsc zbiórek i transportów (warto dodać również komentarz, gdzie i kiedy zostały one zrobione i co przedstawiają)

- dokumenty i apele w formie elektronicznej

- printscreeny postów z mediów społecznościowych

- zdjęcia plakatów z podaniem daty i miejsca

Jednocześnie apeluję o zachowywanie wszelkiej dokumentacji, zarówno papierowej jak i elektronicznej, tworzonej na bieżąco, związanej z organizacją akcji pomocowych i solidarnościowych.

Z wyrazami szacunku

Magdalena Heruday-Kiełczewska Wydział Historii UAM