Data publikacji w serwisie:

Akcja pomocowa "Naukowcy - Naukowcom"

Wojna na Ukrainie wciąż trwa, wpływając na życia jej mieszkańców. Ktoś godzinami siedzi bez światła i wody, ktoś stracił mieszkanie, a ktoś nawet życie. Pełnoskalowa wojna na Ukrainie dotknęła wojskowych, którzy poszli bronić Ojczyzny, przedsiębiorców, którzy w warunkach zrujnowanej gospodarki muszą nadal jakoś funkcjonować, dzieci, które nie mają możliwości normalnie się uczyć, chodząc do przedszkoli czy szkół, dotknęła cały naród.

Zmieniło się również życie nauczycieli, wykładowców i naukowców. Działania zbrojne na wschodzie Ukrainy połączone z ostrzałami rakietowymi miast spowodowały, że wiele uczelni wraz z kadrą naukową zostało relokowanych w bezpieczniejsze regiony państwa, na zachód Ukrainy. Opiekę nad tymczasowo przeniesionymi instytucjami powierzono uczelniom działającym w zachodnich obwodach państwa. W ten sposób w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, na bazie Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka, znalazł się także Chersoński Uniwersytet Państwowy.

Chcąc wesprzeć działalność uniwersytetu oraz jego kadrę naukową prof. dr hab. Maciej Franz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. nadzw. dr hab. Adam Ostanek z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz dr Mariusz Kardas z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni zainicjowali akcję pomocową „Naukowcy – Naukowcom”.

Akcja poprowadzono na Wydziale Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, a także na innych wydziałach i wśród pracowników administracji. Zebrane dary ze strony Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, dzięki wsparciu Prorektora UAM prof. dr hab. Rafała Witkowskiego, ruszyły z transportem innych darów na wschód. Dotarły na miejsce i mogą choć w części pomóc, w tej dramatycznej sytuacji naszym kolegom w Iwano-Frankiwsku.

https://pnu.edu.ua/blog/2023/01/24/44409/?fbclid=IwAR1usL1DeUKx0m7_pbHKyUuCzEh-QzpdvoYd1CJWzGJscM9oxr3pVMCj6QA