XXV Ogólnopolski Zjazd Studentów Archiwistyki

Nasza przeszłość. Nasze archiwa.

5-7 czerwca 2024 r.

Wszyscy mamy archiwa. Otoczone troską i staranną opieką, przechowywane jak największy skarb, dostępne dla wszystkich lub tylko dla wybranych, a czasem zakurzone i zaniedbane, czekające na to, by po latach zostać odkryte i docenione. Nasze dziedzictwo i historia, zapisane na kartkach papieru, utrwalone na fotografiach, filmach lub w formie cyfrowych plików. Jedyne i niepowtarzalne. Świętując jubileuszowy, XXV Ogólnopolski Zjazd Studentów Archiwistyki, chcielibyśmy docenić i pochylić się nad każdym z nich. Ale archiwa to nie tylko miejsca – to także ludzie, którzy w zmieniającym się świecie stale się uczą i stają przed nowymi wyzwaniami, przyjmując odmienne, nieznane dotychczas role. Inaczej wyglądały one w 1997 roku, gdy swoje referaty wygłaszali uczestnicy I OZSA w Toruniu, inne są dzisiaj. Trudno wyobrazić sobie, w jakiej rzeczywistości będziemy funkcjonować za kolejnych 25 lat. Czy placówki archiwalne doczekają się uznania i zostaną otoczone należną im troską? Czy będą traktowane jak urzędy, placówki naukowe czy instytucje kultury? Czy użytkownicy nadal będą do nich przychodzić? Czy pracę archiwisty będzie wykonywać sztuczna inteligencja? To tylko kilka zagadnień, które chcielibyśmy poruszyć na tegorocznej konferencji.

Przez ponad ćwierć wieku studentki i studenci archiwistyki spotykali się, wymieniali wiedzą i dyskutowali nad nurtującymi ich kwestiami. Pokłosiem konferencji były nie tylko korzyści naukowe i pokonferencyjne publikacje, ale także długoletnie, trwające do dzisiaj przyjaźnie. Mamy nadzieję, że tegoroczna konferencja będzie kolejną okazją do podtrzymania tej tradycji.

Do udziału w obradach zapraszamy nasze Koleżanki i Kolegów, Studentki i Studentów archiwistyki i zarządzania dokumentacją oraz pasjonatów dziedziny archiwalnej z całej Polski. Spotkajmy się w Poznaniu i wspólnie świętujmy okrągły jubileusz!

Komitet Organizacyjny XXV OZSA

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji zapraszamy do wysyłania formularza zgłoszeniowego na adres xxv.ozsa.poznan@gmail.com do dnia 30 kwietnia 2024 r. Program konferencji zostanie ogłoszony do 10 maja br.

Miejsce obrad: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Collegium Historicum

ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7

Nazwa Numer Obowiązujący od / Kto wydał Pobierz plik