Konferencja pt. „W poszukiwaniu genezy Słowian”

Szanowni Państwo,

mamy zaszczyt i wielką przyjemność zaprosić Państwa do udziału w kolejnej konferencji z cyklu Konfrontacje archeologiczno-historyczne.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 27-28 czerwca pod hasłem: „W poszukiwaniu genezy Słowian”. W trakcie ósmej odsłony cyklu międzynarodowych konferencji zostanie podjęta więc problematyka genezy Słowian zamieszkujących teren Europy Środkowej i Wschodniej.

Punktem wyjścia do rozważań będzie próba syntetycznego spojrzenia na pochodzenie Słowian i problem ich pierwotnych siedzib. Osobna część dyskusji zostanie poświęcona na przeanalizowanie tytułowej problematyki, ale w odniesieniu do ziem polskich w VI-X wieku. Interesować nas będzie problematyka źródeł (archeologicznych, historycznych, przyrodniczych, językowych) dokumentujących te aspekty, charakterystyka – zarówno ogólna, jak też szczegółowa pod względem kulturowym – poszczególnych obszarów Europy Środkowej, podziały wewnętrzne i regionalne, uwarunkowania wpływające na przyswajanie lub odrzucanie nowych wpływów kulturowych.

W czasie konferencji odbędzie się sześć sesji wykładowych z udziałem wybitnych naukowców z kraju i z zagranicy. Uczestnicy przedstawią dwanaście referatów, po których nastąpi dyskusja. W trakcie trwania konferencji odbędzie się także wręczenie Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego.

Wydarzenie organizowane jest przez Wydział Archeologii i Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które pełni dodatkowo rolę gospodarza wydarzenia (Dziekanowice 32, 62-261 Lednogóra).

Komitet naukowy:

prof. dr hab. Józef Dobosz (Wydział Historii UAM)

prof. dr hab. Andrzej Michałowski (Wydział Archeologii UAM)

prof. UAM dr hab. Marcin Danielewski (Wydział Archeologii UAM)

prof. UAM dr hab. Marzena Matla (Wydział Historii UAM)

mgr Jacek Wrzesiński

Nazwa Numer Obowiązujący od / Kto wydał Pobierz plik
Program-2.pdf 14.05.2024 Jakub Wojtczak
Pobierz PDF Program-2.pdf(4.0 MB)