Wydział Historii UAM serdecznie zaprasza na konferencję pt. "Historie zebrane. Pamięci zbieranie", która odbędzie się w dn. 25-27.10.2023 r. z okazji 85 rocznicy Polenaktion.
Program konferencji:
25 PAŹDZIERNIKA 2023 (ŚRODA)
14.00–19.00
Przyjazd prelegentów i zaproszonych gości do Zbąszynia, zakwaterowanie: Hotel „Podzamcze”, ul. Garczyńskich 5a, Zbąszyń
26 PAŹDZIERNIKA 2023 (CZWARTEK)
9.00–9.30
Powitanie i rejestracja prelegentów, gości i uczestników konferencji w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła
9.30–11.45
Przejazd busem na Dworzec PKP w Zbąszyniu, zwiedzanie wystawy czasowej 1938 Wypędzeni / Przygarnięci – oprowadzanie kuratorskie; spacer historyczny śladami deportowanych Żydów po Zbąszyniu, powrót do Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozł. (Wystawa 1938 Wypędzeni / Przygarnięci pozwala poznać historię Polenaktion 1938 – historię wydarzeń sprzed 85 lat, której niemym świadkiem był właśnie budynek dworcowy. Wystawa współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego)
11.45–12.00 Przerwa kawowa
12.00–14.00
Wystąpienia zaproszonych prelegentów i dyskusja na temat HISTORIE ZEBRANE.
Prowadzenie: prof. UAM dr hab. Izabela Skórzyńska
- prof. UAM dr hab. Maciej Michalski
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Historie zebrane żydowskich studentów Uniwersytetu Poznańskiego - Klaudia Kimel, Celina Barszczewska, Agnieszka Zawisza
Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych UAM
Z badań nad antysemityzmem na Uniwersytecie Poznańskim i w Poznaniu - Ewa Spławska
Fundacja im. Rudolfa Mossego w Grodzisku Wielkopolskim
Wokół aspektów prawnych żydowskich uchodźców w Zbąszyniu 1938-1939
14.00–15.00 Obiad
15.00–17.30
- Warsztaty autorskie dr Michała Kierzkowskiego
SZKOŁA Oral History**Metoda Oral History nie jest obca nauczycielom i nauczycielkom, jednocześnie, aby spełniła pokładane w niej nadzieje skutecznej pracy ze świadkami historii, wymaga świadomości jej metodologii i doświadczenia pracy z jej wykorzystaniem tak, aby w sposób twórczy, skuteczny, ale też atrakcyjny komunikacyjnie i poznawczo, włączyć ją do własnego warsztatu dydaktycznego, aby dzielić się nią z uczniami i uczennicami. Temu właśnie służy niniejszy warsztat SZKOŁA Oral History.
18.00–19.30
Spektakl teatralny upamiętniający wydarzenia „Polenaktion” w 1938 r., przygotowany przez młodzież szkolną ze Zbąszynia (Sala Zbąszyńskiego Centrum Kultury, ul. Powstańców Wielkopolskich 12)
27 PAŹDZIERNIKA 2023 (PIĄTEK)
9.00–11.00
Wystąpienia i dyskusja na temat PAMIĘCI ZBIERANIE
Prowadzenie: Jakub K. Sawicki (Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie)
- Aubrey Pomerance
Dyrektor archiwum Muzeum Żydowskiego w Berlinie
Przedmioty pamięci. Zbąszyńskie chusteczki - Michał Arkusiński
Autor komiksów historycznych, grafik, ilustrator, dydaktyk (Łódź)
Metodyka pracy nad komiksem historycznym - Damian Amon Rączka
Wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, aktywista, społecznik, członek Sieci Forum Dialogu (Bydgoszcz)
Bydgoski Fordon, czyli edukacja pamięcią - Anita Rucioch-Gołek (dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu, aktywistka lokalna, członkini Sieci Forum Dialogu (Zbąszyń), Wojciech Olejniczak (kierownik Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła, prezes Fundacji TRES, członek Sieci Forum Dialogu (Zbąszyń)
Historia pamięci Polenaktion 1938-2023
11.00–11.30 Przerwa kawowa
11.30–13.15
- Jakub K. Sawicki
Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie
Europa. Nasza Historia. Europa – unsere Geschichte. Drugi transnarodowy podręcznik do nauczania w Unii Europejskiej - Warsztat autorski prof. UAM dr hab. Izabeli Skórzyńskiej
SZKOŁA Oratury**Powrót sztuki opowieści jako praktyki dydaktycznej to efekt szeregu przegrupowań, jakie dokonały się w naukach społecznych i humanistycznych w ostatnim półwieczu pod wspólnym mianownikiem nowej humanistyki, w tym humanistyki zaangażowanej i performatywnej. To dzięki nim sztuka opowieści wzbogaciła się o ‘nowe’/‘stare’ sposoby badania i opowiadania historii, jak oral history, storytelling czy czytanie performatywne, a w polu uwagi edukatorów znalazły się historie osób i grup społecznych dotąd wykluczanych lub marginalizowanych, w tym między innymi: kobiet, dzieci, uchodźców, czy seniorów. W tym samym kierunku zmieniała się też dydaktyka odkrywając na nowo wartość opowieści w poznawaniu świata historii i literatury zarówno w wykonaniu nauczycieli i nauczycielek, jak i ich uczniów. Warsztat, SZKOŁA Oratury ma charakter praktyczny i służy właśnie temu celowi.
13.45–14.45 Obiad
14.45 PODSUMOWANIE I ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI
WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE
Wystawa komiksów historycznych narysowanych przez Michała Arkusińskiego: Edelman, Moritz Goldschmidt (Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła).
Więcej informacji na stronie: https://zbaszyn1938.pl/