(wykład w języku angielskim)
dr Tetiana Cojocari (Romanian Centre for Russian Studies, WatchDog Community Think Tank)
17 października 2023 r., godzina 12.30
Wydział Historii UAM, sala 3.130
Kultura popularna służy jako platforma oporu i kwestionowania reżimów politycznych, zwłaszcza w społeczeństwach nieliberalnych. Muzyka, podobnie jak inne formy rozrywki medialnej, wyraża formę obywatelskiego oporu, wyśmiewa politykę i aktorów reżimu oraz wzmacnia solidarność społeczną. W drugiej dekadzie XXI w. hip hop stał się dominującym gatunkiem w rosyjskiej kulturze popularnej. W latach 2017-2019 trend upolitycznionego hip-hopu nasilił się, czego kulminacją były masowe protesty w Moskwie i liczne zakazy koncertów hip-hopowych przez rosyjskie władze. Wojna Rosji z Ukrainą oraz zwiększona prejsa państwa i kontrola kultury cofnęły Rosję w czasie, do ery „państwowej czarnej listy postaci kultury”, które zdecydowanie sprzeciwiają się wojnie i "zakazanym artystom", których występy są ograniczone w Rosji.
Celem wykładu jest analiza ekspresji rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie poprzez kulturę popularną, ze szczególnym uwzględnieniem rosyjskich piosenek hip-hopowych. Twórczość rosyjskich artystów, takich jak Oxxxymiron, Noize MC, Morgenshtern i innych, stanowi główny temat dyskusji. Muzyka odgrywa ważną rolę w kształtowaniu i prezentowaniu postaw społecznych i politycznych, wpływając głównie na młodych ludzi. W związku z tym proponowany temat rzuci światło na oczekiwane trendy w rosyjskim społeczeństwie.
dr Tetiana Cojocari jest stypendystką programu Think Visegrad w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia w Warszawie(OSW). Uzyskała tytuł doktora socjologii na Uniwersytecie w Bukareszcie (Rumunia). Obecnie jest badaczem podoktoranckim w Rumuńskim Centrum Studiów Rosyjskich i ekspertem stowarzyszonym w WatchDog Community Think Tank w Republice Mołdawii. Wcześniej była stypendystką Fulbrighta na Uniwersytecie Georgetown i wizytującym badaczem w Berkley Center for Religion, Peace, and World Affairs, pracując nad projektem dotyczącym roli Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w polityce zagranicznej, ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy i Republiki Mołdawii.
Wykład otwarty organizuje zespół dydaktyczny kierunku wschodoznawstwo.