Chłopstwo: od historii lokalnej do historii totalnej? - Wykład PTH

Szanowni Państwo,
uprzejmie zapraszam na wykład otwarty poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego pt. Chłopstwo: od historii lokalnej do historii totalnej?, który wygłosi prof. UP dr hab. Mateusz Wyżga.
Wykład odbędzie się we wtorek 21 marca 2023 r. o godz. 16.00 w sali 1.44 Collegium Historicum, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7 w Poznaniu.
---
Mateusz Wyżga to wykładowca uniwersytecki i sołtys rodzinnej wsi Dziekanowice. Chłopskie dziecko i profesor historii. Autor znakomitej monografii Homo movens. Mobilność chłopów w mikroregionie krakowskim w XVI-XVIII wieku (Kraków 2019) oraz przeznaczonej dla szerszego odbiorcy, ale trzymającej się akademickich standardów syntezy Chłopstwo. Historia bez krawata (Kraków 2022), nominowanej do "Mądrej Książki Roku 2022". Książki te są podsumowaniem wieloletnich badań poświęconych problematyce społeczności lokalnych (m.in. Parafia Raciborowice od XVI do końca XVIII wieku: studium o społeczności lokalnej; Kraków 2011). Niestrudzony propagator spojrzeń oddolnych na historię społeczną, popartych solidnymi kwerendami źródłowymi. Ważny głos w polskiej historiografii i w dyskusji o polskiej tożsamości. Przy okazji wykładu odbędzie się promocja książki.
Z wyrazami szacunku,
prof. UAM dr hab. Katarzyna Balbuza