KULTURA KLASYCZNA

SYLWETKA ABSOLWENTA/KI

Kierunek KULTURA KLASYCZNA

Wydział Historii UAM

II stopień studiów

Absolwent_tka kierunku Kultura klasyczna posiada w stopniu pogłębionym, rozszerzonym i uporządkowanym wiedzę przedmiotową i metodologiczną z zakresu historii, literaturoznawstwa, nauk o kulturze i religii, a także archeologii, prowadzącą do specjalizacji w wybranych obszarach badań nad starożytnością oraz umożliwiającą rozwój i twórcze zastosowanie w działalności zawodowej i badawczej. Badawczy charakter kierunku predysponuje absolwentów_tki do samodzielnego projektowania i prowadzenia badań nad antykiem i jego recepcją w późniejszych epokach. Mogą, zatem kontynuować kształcenie w szkole doktorskiej.

Absolwent_ka studiów kierunku Kultura klasyczna posiada pogłębioną, rozszerzoną, ugruntowaną i specjalistyczną wiedzę z zakresu interdyscyplinarnych oraz multidyscyplinarnych badań nad antykiem. Wyniesione ze studiów umiejętności: analityczne, samodzielnego myślenia oraz rozwiązywania problemów badawczych przy zastosowaniu nowoczesnych narzędzi, w pracy indywidualnej i zespołowej, przygotowały absolwenta_kę do działania w wielu zawodach wymagających samodzielności, kreatywności, rzetelności prowadzenia badań i upowszechniania ich wyników indywidualnie i zespołowo.

W toku studiów II stopnia absolwent_tka rozwinął_ęła kompetencje społeczne w stopniu pogłębionym w zakresie: podejmowania partnerskiego dialogu z przedstawicielami odmiennych światopoglądów i postaw, różnych środowisk i kręgów kulturowych, oraz funkcjonowania w zróżnicowanym, zwłaszcza międzynarodowym, otoczeniu społeczno-kulturowym i zawodowym. Zna także, między innymi dzięki praktykom, działalność i ofertę współczesnych instytucji upowszechniających i popularyzujących kulturę klasyczną.

Absolwent_ka Kultury klasycznej posiadł_a również pogłębioną wiedzę, umiejętności i kompetencje związane z językami klasycznymi oraz literaturoznawstwem. Zna w stopniu pogłębionym rodzaje i gatunki literackie w starożytności oraz ich adaptację i rozwój w literaturze nowożytnej, a także wpływ literatury starożytnej Grecji i Rzymu na wybrane kierunki literatury europejskiej.

Umiejętność posługiwania się językiem obcym nowożytnym na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy pozwala absolwentowi_ce na samodzielną lekturę tekstów oraz opracowywanie projektów badawczych i tekstów naukowych w języku obcym. Umiejętność posługiwania się w stopniu pogłębionym językiem specjalistycznym w mowie i piśmie wraz ze znajomością różnych form wypowiedzi i pisarstwa akademickiego pozwalają na swobodne wyrażanie myśli oraz popularyzację wiedzy o antyku.

Dzięki wysoce zindywidualizowanemu programowi kierunku badawczego Kultura klasyczna absolwent_tka może funkcjonować w międzydziedzinowych środowiskach naukowych, będąc wszechstronnie przygotowanym_ną do analizowania oraz syntetyzowania wyników badań w sposób prawdziwie interdyscyplinarny. Absolwent_tka zyskuje również kompetencje do pracy w instytucjach badawczych oraz instytucjach kultury i mediach z nią związanych.

Po ukończeniu studiów II stopnia absolwent_ka uzyskuje dyplom magistra i jest przygotowany_a do podjęcia studiów III stopnia.