Wschodoznawstwo

SYLWETKA ABSOLWENTA/KI

Kierunku Wschodoznawstwo

II stopień studiów

Absolwent/ka studiów II stopnia kierunku Wschodoznawstwo posiada pogłębioną wszechstronną, ugruntowaną i specjalistyczną wiedzę z zakresu historii, nauk o polityce i administracji, nauk o komunikacji społecznej i mediach, z elementami prawa i ekonomii ukierunkowaną na obszary i społeczeństwa Europy Wschodniej, Azji Środkowej, Kaukazu i Syberii. Absolwent/ka Wschodoznawstwa posiada pogłębione umiejętności umożliwiające rozpoznawanie i analizowanie złożonych problemów społecznych, politycznych, ekonomicznych, prawnych, kulturowych, etnicznych i religijnych oraz kwestii bezpieczeństwa występujących na tym obszarze.

Nabyte podczas studiów umiejętności: analityczne, samodzielnego myślenia, problematyzowania oraz formułowania i rozwiązywania złożonych problemów badawczych w pracy indywidualnej i zespołowej odniesione do historii, nauk o polityce i administracji oraz nauk o komunikacji społecznej i mediach dały podstawę absolwentowi/ce do działania w wielu zawodach wymagających samodzielności, kreatywności i rzetelności prowadzenia badań. Zdobyte podczas studiów umiejętności analityczne pozwalają Absolwentowi/ce identyfikować, diagnozować i prognozować kierunki przemian społecznych, gospodarczych, politycznych, kulturowych i etnicznych na obszarze zainteresowań. W trakcie studiów Absolwent/ka posiadł/a i pogłębił/a niezbędne kwalifikacje pozwalające na podjęcie pracy w zawodach wymagających myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.

Umiejętność posługiwania się językiem obcym nowożytnym na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz znajomość specjalistycznej terminologii pozwalają na samodzielną lekturę, krytyczną analizę, a także przygotowywanie tekstów historycznych, politologicznych oraz dokumentów prawnych w tym języku. Umiejętność posługiwania się w stopniu zaawansowanym specjalistycznym językiem rosyjskim w mowie i piśmie wraz ze znajomością różnych form wypowiedzi i pisarstwa akademickiego pozwala na swobodne wyrażanie wiedzy i myśli oraz udział w debacie dotyczącej Europy Wschodniej i Azji. Nabyta w toku studiów umiejętność komunikowania się, negocjowania, przekonywania i perswazji, a także posługiwania się współczesnymi technologiami informacyjnymi, pozwala na ich efektywne zastosowanie w pracy wschodoznawczej.

Pogłębione wiedza, umiejętności i kompetencje z zakresu historii, nauk o polityce i administracji, nauk o komunikacji społecznej i mediach dają absolwentowi/ce możliwość kontynuacji badań oraz podejmowania pracy w charakterze analityka i specjalisty w administracji krajowej i samorządowej, w instytucjach międzynarodowych, w przedsiębiorstwach polskich kontaktujących się z rynkami wschodnimi lub działającymi na tych rynkach, w branży turystycznej, dziennikarstwie  oraz w organizacjach pozarządowych.

Po ukończeniu studiów II stopnia absolwent/ka uzyskuje dyplom magistra.

Absolwent/ka jest przygotowany/a do podjęcia studiów III stopnia.