Zakład Archiwistyki

Zakład Archiwistyki na UAM powstał 22 listopada 1972 r. Założycielem i pierwszym kierownikiem Zakładu w latach 1972-1978 był profesor Franciszek Paprocki. Po nim funkcje kierownicze pełnili profesorowie: Jerzy Strzelczyk (1978-1988) oraz Stanisław Sierpowski (1988-2012). Od roku akademickiego 1975/76 Zakład kształci studentów na kierunku: historia - specjalność archiwistyka. W roku akademickim 2008/2009 kierunek przyjął nazwę: historia - specjalność archiwistyka i zarządzanie dokumentacją.

Skład Osobowy

• Biografistyka

• Regionalistyka

Dydaktyka

Zakład Archiwistyki kształci studentów na specjalności „Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją” na studiach stacjonarnych i eksternistycznych pierwszego i drugiego stopnia. Dwustopniowy system kształcenia umożliwia ukończenie studiów licencjackich, jak i magisterskich. Program kształcenia ma charakter uniwersalny i nowoczesny. Obejmuje on standardowe przedmioty nauczania, jak: rozwój form kancelaryjnych, teoria i metodyka archiwalna, historia archiwów, prawo archiwalne, edytorstwo źródeł, ochrona dziedzictwa kulturowego, regionalistyka oraz języki obce. Ważne miejsce w programie kształcenia zajmuje problematyka zarządzania oraz informatyka i informacja naukowa. Obejmuje ona zagadnienia zastosowania komputera w archiwach i biurowości, zarządzania dokumentacją i archiwami, problematykę kancelarii współczesnej, archiwów elektronicznych i archiwalnych baz danych, a także szeroko rozumianej informacji naukowej oraz zarządzania nią w skomputeryzowanych systemach informacyjnych. W zakresie realizacji programu nauczania Zakład Archiwistyki ściśle współpracuje z doświadczonymi pracownikami archiwów i urzędów poznańskich. Integralną częścią programu studiów są dwie miesięczne praktyki archiwalne. Studenci zdobywają również doświadczenia zawodowe uczestnicząc w stażach i wolontariatach. W ramach studiów działa Studenckie Koło Naukowe SAP, które umożliwia studentom rozwijanie zainteresowań naukowych.

Publikacje (wybór)

Metodyka pracy archiwalnej, red. S. Nawrocki, S. Sierpowski, wyd. I (1992), wyd. II (1995, wyd. III (1998), wyd. IV (2001), wyd. V, Poznań 2004

Archiwa bankowe, pod red. S. Sierpowskiego, Poznań 1995

S. Nawrocki, Rozwój form kancelaryjnych, Poznań 1998