Zakład Myśli i Kultury Politycznej

Zakład Myśli i Kultury Politycznej został utworzony w 2003 roku Do maja 2008 roku funkcjonował jako Pracownia Kultury i Myśli Politycznej. Zakład prowadzi badania interdyscyplinarne, z pogranicza historii politycznej, politologii i socjologii.

Skład osobowy

Kierownik Zakładu (pok. 228) - prof. zw. dr hab. Waldemar Łazuga

Adiunkci (pok. 227)

dr Mariusz Menz

dr Rafał Dobek

dr Damian Szymczak

dr Sebastian Paczos

dr Anna Piesiak-Robak

Doktoranci

mgr Sandra Użule-Fons

mgr Remigiusz Augustyniak

mgr Paweł Skrzypalik

mgr Marcin Zawada

Badania

Badania naukowe pracowników Zakładu koncentrują się na następujących obszarach:

- Dzieje polskiej myśli politycznej XIX i XX w.

- Konserwatyzm, liberalizm i socjalizm XIX i XX w.

- Dzieje ziem polskich pod zaborami ze szczególnym uwzględnieniem Poznańskiego i Galicji

- Historia Austro-Węgier

Dydaktyka

Zakład Myśli i Kultury Politycznej prowadzi zajęcia dydaktyczne dla kierunku historia specjalność myśl i kultura polityczna na studiach I i II stopnia. Stanowią one próbę nowoczesnego połączenia wiedzy historycznej z politologią, socjologią i kulturoznawstwem. Program został przygotowany w oparciu o triadę: myśl polityczna (idee), instytucje polityczne i praktyka polityczna. Naszym celem jest dostarczenie studentom niezbędnych kompetencji merytorycznych i praktycznych, potrzebnych w poszukiwaniu pracy w obszarach administracji państwowej i samorządowej, a także w mediach. Specjalność umożliwia zdobycie szerokiej wiedzy z zakresu polityki polskiej i światowej, a w szczególności pozwala studentom analizować problemy polityczne i społeczne, uczy kreowania wizerunków różnych podmiotów politycznych i społecznych, umożliwia prowadzenie kampanii wyborczych i zarządzania różnymi instytucjami. Zakład na studiach II stopnia oferuje zajęcia w ramach dwóch specjalności: monitoring życia publicznego i kultura wobec polityki.