„Powtórka przed…” Spotkania z historią dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

 

Instytut Historii UAM oraz Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego proponuje uczniom szkół ponadgimnazjalnych nietypową formę powtórzenia wiadomości z zakresu historii.

Corocznie, pod koniec września w Instytucie Historii UAM organizowany jest cykl wykładów i warsztatów, połączonych z możliwością zapoznania się z zasadami rekrutacji na studia na kierunku historia oraz poznania smaku życia studenckiego – pod wspólnym hasłem: „Powtórka przed …”. Spotkania z historią dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

 

Co chcemy osiągnąć?

• nawiązać kontakt ze szkołami ponadgimnazjalnymi w całej Wielkopolsce

• zaprezentować uczniom i nauczycielom najnowsze osiągnięcia nauki historycznej

• propagować historię jako dziedzinę wiedzy

• wspierać nauczycieli w pracy z uczniami interesującymi się historią

• wspierać nauczycieli przygotowujących uczniów do olimpiady historycznej lub egzaminu maturalnego z historii

• zaprezentować ofertę edukacyjną Instytutu Historii UAM.

 

Kogo zapraszamy?

Zapraszamy szkoły, nauczycieli i uczniów.

Począwszy od pierwszej edycji, która odbyła się w 2008 r., zapraszamy każdego roku ponad 40 szkół z szeroko rozumianej Wielkopolski, w tym od 13 do 15 szkół z Poznania.

W „Powtórce przed …” z 2008 roku wzięło udział 694 uczniów z klas I–III różnego typu szkół ponadgimnazjalnych, w 2012 roku było ich już ponad 1000!

 

Co proponujemy?

Program spotkań zakłada dwa rodzaje zajęć:

• wykłady faktograficzno-syntetyczne i monograficzne, prowadzone przez wykładowców specjalizujących się w danej dziedzinie

• zajęcia warsztatowe, kształcące umiejętność pracy z materiałem źródłowym.

Zajęcia warsztatowe prowadzone są z podziałem na grupy (max. 25 osób). Istnieje możliwość wzięcia udziału w dwóch różnych warsztatach.

Dodatkowo uczniowie mają możliwość zapoznać się zasadami rekrutacji na studia w Instytucie Historii UAM (otrzymują m.in. ulotki informacyjne, płyty CD z ogólnym zasadami rekrutacji na UAM, materiały informacyjne przygotowane przez poszczególne specjalności na studiach historycznych; biorą udział w spotkaniach informacyjnych).

Podczas gdy uczniowie uczestniczą w warsztatach źródłowych, proponujemy nauczycielom warsztaty metodyczne, zapraszamy ich ponadto do spotkanie z Dyrekcją Instytutu Historii UAM oraz Prezesem Poznańskiego Oddziału PTH.

 

Jakie obowiązują zasady?

Każda edycja „Powtórki przed…” odbywa się w dwóch, dwudniowych turach.

Każda szkoła może brać udział w zajęciach tylko w jednej, dwudniowej turze wskazanej przez organizatorów (przydziału szkół do poszczególnych tur dokonujemy po zamknięciu listy zgłoszeń).

W ramach jednego zgłoszenia przyjmujemy łącznie 20 uczniów (po 10 osób każdego dnia). To szkoła decyduje, którzy uczniowie i którego dnia wezmą udział w zajęciach.

Wszyscy uczestnicy otrzymują bezpłatnie publikację, dokumentującą zajęcia otwarte dla uczniów (każda szkoła otrzymuje dodatkowo jeszcze po 10 egzemplarzy tej publikacji z przeznaczeniem dla uczniów, którzy nie mogli uczestniczyć w zajęciach). Znajdują się w niej wszystkie wygłoszone wykłady w wersji poszerzonej i uszczegółowionej wraz ze wskazówkami bibliograficznymi, dwa teksty omawiające podstawowe problemy związane z analizą różnych rodzajów źródeł historycznych, konspekty warsztatów źródłowych oraz obszerny informator o Instytucie Historii UAM.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, a uczestnicy pokrywają we własnym zakresie jedynie koszty dojazdu. Istnieje możliwość uzyskania zaświadczenia, potwierdzającego udział w „Powtórce przed…”.

 

Gdzie szukać informacji?

Szczegółowych informacji udziela Wiceprezes Poznańskiego Oddziału PTH i Zastępca Dyrektora Instytutu Historii UAM dr hab. Danuta Konieczka-Śliwińska (tel. 061 8294775, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ). Proponujemy również zapoznać się z programami poprzednich edycji „Powtórki … przed” oraz przykładowymi publikacjami, które wydajemy specjalnie z tej okazji.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Pliki do pobrania

Program XII edycji - 2018

Program XI edycji - 2017

Program X edycji - 2016

Program IX edycji - 2015

Program VIII edycji – 2014 r. dzień pierwszy

Program VIII edycji – 2014 r. dzień drugi

Program VII edycji – 2013 r.

Program VI edycji – 2012 r.

Program V edycji – 2011 r.

Program IV edycji – 2010 r.

Program III edycji – 2009 r.

Program II edycji – 2008 r.

Program I edycji – 2008 r.

 


 

Publikacje z XII edycji

Publikacje z XI edycji

Publikacje z X edycji

Publikacje z IX edycji

Publikacje z VIII edycji

Publikacje z VII edycji

Publikacje z VI edycji

Publikacje z V edycji

Publikacje z IV edycji

Publikacje z III edycji

Publikacje z II edycji

Publikacje z I edycji

 


 

XII edycja “Powtórki przed... – Spotkań z historią dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych”

Instytut Historii UAM serdecznie zaprasza na dwunastą już edycję zajęć otwartych dla uczniów wielkopolskich szkół pod hasłem “Powtórka przed... – Spotkania z historią dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych”. Zgłoszenia przyjmujemy do końca czerwca b.r. na adres Instytutu Historii UAM, ul. Umultowska 89D, 60-614 Poznań lub w wersji elektronicznej na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Szczegółowe informacje w załącznikach.

Pismo przewodnie 2018

Powtórka XII program ramowy

KARTA ZGŁOSZENIOWA 2018

Powtórka XII program

Lista szkół XII edycja

 
free pokerfree poker

Nowy kierunek studiów

Wydawnictwo IH

Szukaj

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 79 gości