Podpisanie wieloletniej umowy polsko-gruzińskiej

środa, 21 listopada 2018 09:39

Podpisanie wieloletniej polsko-gruzińskiej umowy między Muzeum Narodowym w Tbilisi i Uniwersytetem im.Adama Mickiewicza w Poznaniu na realizację projektu naukowo-badawczego „Antyczne i wczesnośredniowieczne miasto Nekresi (Królestwo Iberii): historia, topografia i architektura”

W dniu 6 listopada 2018 roku podpisana została w Tbilisi nowa polsko-gruzińskiej umowa dla realizacji współnego projektu naukowo-badawczego „Antyczne i wczesnośredniowieczne miasto Nekresi (Królestwo Iberii): historia, topografia i architektura”. Umowę podpisali ze strony gruzińskiej prof. David Lordkipanidze - Dyrektor Narodowego Muzeum w Tbilisi i ze strony polskiej prof. dr hab. Andrzej Lesicki - JM Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dla realizacji polsko-gruzińskiej umowy utworzony został zespół naukowo-badawczy, którym kierują: prof. dr hab. Nodar Bakhtadze, kierownik ekspedycji archeologicznej ze strony gruzińskej i dr Olena Klenina, kierownik ekspedycji archeologicznej ze strony polskiej. Umowę zawarto na okres 5 lat i obowiązuje ona od 06.11.2018 roku do 06.11.2023 roku.

Podkreślić należy, że Międzynarodowa Interdyscyplinarna Ekspedycja Archeologiczna UAM ”Novae” jest pierwszym zagranicznym zespołem naukowo-badawczym jaki otrzymał możliwość realizacji wspólnych ze stroną gruzińska, wieloletnich, szerokopłaszczyznowych badań archeologicznych na terenie antycznego i wczesnośredniowiecznego miasta Nekresi. Gruzińscy archeolodzy podkreślali niejednokrotnie, że propozycja współpracy z misją UAM „Novae” na terenie Nekresi, wynika z bardzo wysokiej oceny dotychczasowych rezulatatów badań naszej ekspedycji w ramach międzynarodowych projektów naukowo-badawczych na terenie Chersonezu Taurydzkiego na Krymie oraz w Novae w Bułgarii.

Kierownictwo projektu naukowo-badawczego prof. dr hab. Nodar Bakhtadze oraz dr Olena Klenina wraz z cześcią polsko-gruzińskiego zespołu badawczego w dniach 7-8 listopada przebywali na terenie Kachetii – jednostki administracyjnej we wschodniej Gruzji oraz miasteczka Kvareli. W trakcie tego pobytu odbyło się wspólne polsko-ukraińskie seminarium terenowe na obszarze antycznego i wczesnośredniowiecznego miasta Nekresi. Po zapoznaniu się z dotychczas odkrytymi przez partnera gruzińskiego, obiektami architektury antycznej i wczesnośredniowiecznej na obszarze antycznego miasta Nekresi oraz części jego mikroregionu wstępnie uzgodniono miejsca i zakres planowanych w 2019 roku interdyscyplinarnych badań nieinwazyjnych oraz prac archeologicznych. Dokonano również wizytacji należącej do Muzeum Narodowego w Tbilisi, bazy archeologicznej w Nekresi.

Na zaproszenie Mariusza Maszkiewicza Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Tbilisi oraz Lecha Kończaka, Dyrektora Instytutu Polskiego w Tbilisi – kierownictwo i członkowie polsko-gruzińskiego zespołu naukowo-badawczego wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy Zbrodni Katyńskiej, jakie miało miejsce w dniu 6 listopada w Muzeum Narodowym w Tbilisi.

Nowopodpisana polsko-gruzińska umowa oraz projekt naukowo-badawczy wzbudził duże zainteresowanie jak i obietnice pomocy oraz dalszej współpracy w trakcie jego realizacji ze strony zarówno pracowników Ambasady Polskiej, jak i dyrekcji Instytutu Polskiego w Tbilisi.

Partnerzy umowy uzgodnili, że pierwsza polsko-gruzińska kampania archeologiczna na terenie antycznego miasta Nekresi zrealizowana zostanie we wrześniu 2019 roku.

Galeria

 
free pokerfree poker

Nowy kierunek studiów

Wydawnictwo IH

Szukaj

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 99 gości