Podpisanie wieloletniej umowy polsko-gruzińskiej

środa, 21 listopada 2018 09:39

Podpisanie wieloletniej polsko-gruzińskiej umowy między Muzeum Narodowym w Tbilisi i Uniwersytetem im.Adama Mickiewicza w Poznaniu na realizację projektu naukowo-badawczego „Antyczne i wczesnośredniowieczne miasto Nekresi (Królestwo Iberii): historia, topografia i architektura”

W dniu 6 listopada 2018 roku podpisana została w Tbilisi nowa polsko-gruzińskiej umowa dla realizacji współnego projektu naukowo-badawczego „Antyczne i wczesnośredniowieczne miasto Nekresi (Królestwo Iberii): historia, topografia i architektura”. Umowę podpisali ze strony gruzińskiej prof. David Lordkipanidze - Dyrektor Narodowego Muzeum w Tbilisi i ze strony polskiej prof. dr hab. Andrzej Lesicki - JM Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dla realizacji polsko-gruzińskiej umowy utworzony został zespół naukowo-badawczy, którym kierują: prof. dr hab. Nodar Bakhtadze, kierownik ekspedycji archeologicznej ze strony gruzińskej i dr Olena Klenina, kierownik ekspedycji archeologicznej ze strony polskiej. Umowę zawarto na okres 5 lat i obowiązuje ona od 06.11.2018 roku do 06.11.2023 roku.

Podkreślić należy, że Międzynarodowa Interdyscyplinarna Ekspedycja Archeologiczna UAM ”Novae” jest pierwszym zagranicznym zespołem naukowo-badawczym jaki otrzymał możliwość realizacji wspólnych ze stroną gruzińska, wieloletnich, szerokopłaszczyznowych badań archeologicznych na terenie antycznego i wczesnośredniowiecznego miasta Nekresi. Gruzińscy archeolodzy podkreślali niejednokrotnie, że propozycja współpracy z misją UAM „Novae” na terenie Nekresi, wynika z bardzo wysokiej oceny dotychczasowych rezulatatów badań naszej ekspedycji w ramach międzynarodowych projektów naukowo-badawczych na terenie Chersonezu Taurydzkiego na Krymie oraz w Novae w Bułgarii.

Kierownictwo projektu naukowo-badawczego prof. dr hab. Nodar Bakhtadze oraz dr Olena Klenina wraz z cześcią polsko-gruzińskiego zespołu badawczego w dniach 7-8 listopada przebywali na terenie Kachetii – jednostki administracyjnej we wschodniej Gruzji oraz miasteczka Kvareli. W trakcie tego pobytu odbyło się wspólne polsko-ukraińskie seminarium terenowe na obszarze antycznego i wczesnośredniowiecznego miasta Nekresi. Po zapoznaniu się z dotychczas odkrytymi przez partnera gruzińskiego, obiektami architektury antycznej i wczesnośredniowiecznej na obszarze antycznego miasta Nekresi oraz części jego mikroregionu wstępnie uzgodniono miejsca i zakres planowanych w 2019 roku interdyscyplinarnych badań nieinwazyjnych oraz prac archeologicznych. Dokonano również wizytacji należącej do Muzeum Narodowego w Tbilisi, bazy archeologicznej w Nekresi.

Na zaproszenie Mariusza Maszkiewicza Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Tbilisi oraz Lecha Kończaka, Dyrektora Instytutu Polskiego w Tbilisi – kierownictwo i członkowie polsko-gruzińskiego zespołu naukowo-badawczego wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy Zbrodni Katyńskiej, jakie miało miejsce w dniu 6 listopada w Muzeum Narodowym w Tbilisi.

Nowopodpisana polsko-gruzińska umowa oraz projekt naukowo-badawczy wzbudził duże zainteresowanie jak i obietnice pomocy oraz dalszej współpracy w trakcie jego realizacji ze strony zarówno pracowników Ambasady Polskiej, jak i dyrekcji Instytutu Polskiego w Tbilisi.

Partnerzy umowy uzgodnili, że pierwsza polsko-gruzińska kampania archeologiczna na terenie antycznego miasta Nekresi zrealizowana zostanie we wrześniu 2019 roku.

Nowy kierunek studiów

Wydawnictwo IH