Wykłady otwarte Zakładu Historii Wojskowej

wtorek, 25 października 2016 12:23

Wojny, te prowadzone w odległych czasach i te, które dzieją się na naszych oczach, zawsze wzbudzały zainteresowanie. Mimo, że działania zbrojne nie były chlubną stroną ludzkiej aktywności to stawały się powodem do chwały, ale i troski i zmartwienia.

Charakterystyczny jest fakt, że często powszechna znajomość historii sprowadza się do wymienienia kilku dat, z reguły dotyczących bitew i kampanii wojennych. Z drugiej zaś strony coraz liczniej tworzone są grupy rekonstrukcyjne nawiązujące w swej działalności do wojny i wojska. Tak więc ta powierzchowna ale i głębsza znajomość historii sprowadza się do utrwalania jej militarnych wątków.

Zakład Historii Wojskowej Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od wielu już lat stara się badać ale i promować wiedzę o przeszłości militarnej. Mimo, że zespół tego Zakładu jest niewielki to podejmuje działania zmierzające do tego, aby własną pracą badawczą problematykę tę odkrywać i upowszechniać. Od kilku już lat prowadzimy także specjalność na kierunku studiów historycznych „Historia wojskowości”. Przygotowany i realizowany program dydaktyczny oraz spora grupa słuchaczy przekonują nas o potrzebie rozwijania tej aktywności. Mamy jednak świadomość, że to nie wszystko, dlatego wychodzimy z inicjatywą cyklu wykładów otwartych dla uczniów szkół średnich. W ciągu najbliższych miesięcy pracownicy Zakładu Historii Wojskowej pragną się podzielić wiedzą z zakresu historii wojskowości, oddając młodym słuchaczom to co mają najlepszego czyli wynikami swych badań i talentem dydaktycznym.

Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszej oferty i zobaczymy się na wykładach, a w przyszłości na studiach historycznych, specjalność „Historia wojskowości” realizowanych w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wykłady otwarte Zakładu Historii Wojskowej