Olimpiada Historyczna Szkół Ponadgimnazjalnych
Instytut Historii UAM

 

Olimpiada Historyczna to ciesząca się wysoką renomą przedmiotowa olimpiada organizowana od 1974 r. przez Polskie Towarzystwo Historyczne – Komitet Główny Olimpiady Historycznej przy finansowym wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Od lat trzystopniowe eliminacje olimpijskie wyłaniają szkolną elitę historyczną, dla której poznawanie przeszłości jest wielką pasją i drogą do sukcesu. Rywalizacja na okręgowym i centralnym etapie jest dla uczestników zmagań okazją do zapoznania się i dyskusji ze znanymi polskimi historykami, z których wielu to laureaci poprzednich edycji Olimpiady Historycznej. Możliwość spotkania innych pasjonatów, sprawdzenia swojej wiedzy, zyskania cennych nagród i otwartej drogi na wymarzone studia sprawia, że z każdym rokiem w Olimpiadzie bierze udział większa liczba uczestników – w roku szkolnym 2009/2010 było ich ponad 4,5 tysiąca.

Wraz z początkiem roku szkolnego 2014/2015 rusza kolejna, XLI edycja Olimpiady Historycznej. Wszelkie niezbędne informacje dotyczące jej przebiegu dostępne są na niniejszej witrynie, można je również uzyskać kontaktując się z Sekretarzami Komitetów Okręgowych działającymi w każdym województwie. Materiały z poprzednich edycji udostępnione są na stronie Olimpiady www.olimpiadahistoryczna.pl

Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w tegorocznych eliminacjach Olimpiady Historycznej i życzymy jak najlepszych wyników.

  • Dr hab. Stanisław Roszak, prof. UMK
  • Przewodniczący Komitetu Głównego
  • Olimpiady Historycznej

 

Organizator – Polskie Towarzystwo Historyczne

Komitet Główny Olimpiady Historycznej

Komitet Okręgowy Olimpiady Historycznej w Poznaniu

 

Komitet Okręgowy Olimpiady Historycznej w Poznaniu

Skład Komitetu Okręgowego

Przewodniczący – prof. UAM dr hab. Zbyszko Górczak

Honorowy Przewodniczący – prof. UAM dr hab. Zbigniew Wielgosz

Sekretarz – dr Bernadetta Manyś

 

Członkowie:

prof. dr hab. Stanisław Jankowiak

prof. UAM dr hab. Maciej Forycki

dr hab. Piotr Okulewicz

dr hab. Katarzyna Balbuza

dr Magdalena Biniaś-Szkopek

dr Agnieszka Jakuboszczak

dr Igor Kraszewski

dr Mariusz Menz

mgr Ewa Dybowska – nauczyciel historii

mgr Ewa Leśniewska– nauczyciel historii

 

Kontakt

Komitet Okręgowy Olimpiady Historycznej w Poznaniu

ul. Umultowska 89d

61-614 Poznań

tel. 785540294

e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 


Poznań, 1 września 2016 r.

Komitet Okręgowy Olimpiady

Historycznej w Poznaniu

Ul. Umultowska 89d

61-614 Poznań

 

Szanowni Państwo!

Miło mi poinformować, że Polskie Towarzystwo Historyczne wygrało ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej konkurs na organizację Olimpiady Historycznej dla szkół ponadgimnazjalnych w latach szkolnych 2016/2017, 2017/2018 i 2018/2019.

W związku z powyższym, uprzejmie proszę o uważne zapoznanie się z listą najważniejszych zmian w organizacji, a także o dokładną lekturę załączonego Regulaminu i Harmonogramu Olimpiady na rok 2016/2017.

Łączę wyrazy szacunku

Sekretarz Komitetu Okręgowego

Olimpiady Historycznej w Poznaniu

Bernadetta Manyś

 UWAGA!
RUSZYŁA XLIV OLIMPIADA HISTORYCZNA - EDYCJA 2017/2018

 

Szanowni Państwo,

Polskie Towarzystwo Historyczne zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w XLIV edycji Olimpiady Historycznej 2017/2018.

Wszystkie zainteresowane osoby (uczniów, nauczycieli i opiekunów) prosimy o uważne zapoznanie się z regulaminem, programem i harmonogramem Olimpiady Historycznej dla Szkół Ponadgimnazjalnych oraz wykazem lektur dostępnym na stronie internetowej http://liceum.olimpiadahistoryczna.pl/edycja-2017-2018/harmonogram.

Do 11 września 2017 r. na stronie internetowej Olimpiady Historycznej pojawią się informacje o tegorocznych tematach prac pisemnych I etapu oraz aktualny formularz zgłoszeniowy.

W razie pytań proszę o kontakt mailowy na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Bernadetta Manyś

Sekretarz Komitetu Okręgowego OH w Poznaniu

 


Komitet Główny Olimpiady Historycznej podaje do wiadomości tematy prac badawczych eliminacji szkolnych XLIV Olimpiady Historycznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych:

Starożytność: Niewolnictwo w antycznym świecie. Charakterystyka i ocena zjawiska.

Średniowiecze: Polska a państwo krzyżackie w Prusach w XIII-XV w.

Nowożytność: Uwarunkowania rozwoju reformacji w Polsce w XVI-XVIII w.

Historia XIX w.: Ekspansja terytorialna i polityczna Rosji od 1795 do 1914 r.

Historia XX w.: Między Wschodem a Zachodem. Nowe państwa Europy środkowej i ich problemy w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Historia parlamentaryzmu w Polsce: Rola monarchy w systemie parlamentarnym Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Historia regionu: Wiek pary i stali – gospodarcze i społeczne przemiany w moim regionie w XIX w.

Życzymy powodzenia!

 
free pokerfree poker