Olimpiada Historyczna Szkół Ponadgimnazjalnych
Instytut Historii UAM

 

XLV edycja Olimpiady Historycznej (2018-2019)

 

Poznań, 3 września 2018 r.

 

Komitet Okręgowy Olimpiady Historycznej

w Poznaniu

ul. Umultowska 89d

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

tel. 785540294

 

Szanowni Państwo!

 

Z początkiem nowego roku szkolnego Polskie Towarzystwo Historyczne przystępuje po raz 45 do organizacji Olimpiady Historycznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tegoroczna edycja Olimpiady Historycznej odbywać będzie się według tych samych zasad, które obowiązywały w roku 2017/2018.

Poniżej przypominam najważniejsze zasady dotyczące organizacji I etapu Olimpiady:

- jedyną obowiązującą formą zgłoszenia uczniów i szkoły do udziału w Olimpiadzie jest rejestracja on-line dokonywana przez Komisje Szkolne na stronie www.olimpiadahistoryczna.pl. Formularz rejestracyjny zostanie udostępniony przed 10 września 2018 r. W związku z wejściem w życie RODO na stronie internetowej zostanie także udostępniony formularz dla ucznia (pełnoletniego) lub rodzica/opiekuna (ucznia niepełnoletniego) na zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

- eliminacje I etapu przebiegają w całości w szkołach. Jako pierwsza przeprowadzana jest część pisemna eliminacji polegająca na przygotowaniu pracy pisemnej na jeden z tematów opublikowanych na stronie www.olimpiadahistoryczna.pl. Prace pisemne (max. objętość 20 tys. znaków) sprawdzane są w szkołach przez nauczycieli wytypowanych przez Komisje Szkolne. PTH nie wypłaca z tego tytułu wynagrodzeń.

- autorzy prac pisemnych ocenionych najwyżej (4+, 5, 6) są dopuszczani do eliminacji ustnych przeprowadzanych przez komisje szkolne. Do etapu okręgowego kwalifikowani są automatycznie wszyscy uczestnicy, którzy otrzymają w eliminacjach ustnych oceny 4+ i wyższe (łącznie 80 pkt. z całego etapu). Odwołania dotyczące eliminacji I etapu rozpatrują Przewodniczący Komisji Szkolnych. Po przeprowadzeniu eliminacji Komisje Szkolne zobowiązane są przesłać tradycyjną pocztą do Komitetów Okręgowych protokoły z eliminacji I stopnia oraz zgody uczestników na przetwarzanie ich danych osobowych (prace pisemne zatrzymują Komisje Szkolne do końca roku szkolnego). Formularze zgody na przetwarzanie danych osobowych dostępne będą na stronie internetowej Olimpiady.

- Komitet Okręgowy zobowiązany jest do przekazania Komisjom Szkolnym informacji o miejscu i terminie organizacji eliminacji II etapu (informacje te będą zamieszczane na następujących stronach: http://historia.amu.edu.pl/index.php/olimpiada-historyczna; http://zhnxviii.amu.edu.pl/wspolpraca/olimpiada-historyczna-2/ );

- zgodnie z regulaminem Komitety Okręgowe są uprawnione do wizytowania Komisji Szkolnych w celu sprawdzenia przebiegu eliminacji I etapu.

Zachęcamy do śledzenia aktualności na stronach internetowej naszej Olimpiady, na której odnaleźć można wszystkie dokumenty niezbędne dla uczestników olimpijskich zmagań i ich opiekunów.

W razie wszelkich wątpliwości, uwag i pytań, proszę o kontakt mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Proszę zwrócić szczególną uwagę na zmianę adresu mailowego.

 

Łączę wyrazy szacunku,

Sekretarz Okręgowy OH w Poznaniu

dr Bernadetta Manyś

 

Załączniki zip


 

 

Tematy prac pisemnych XLV OH - etap szkolny:

Starożytność: Nie tylko piramidy – największe osiągnięcia cywilizacji egipskiej

Średniowiecze: Geneza i znaczenie miast w średniowiecznej Europie

Nowożytność: Rokosze i konfederacje w Rzeczypospolitej – między demokracją a anarchią

Historia XIX w.: Legiony Jana Henryka Dąbrowskiego – dzieje i oceny historiografii

Historia XX w.: Kampania polska – blaski i cienie działań obronnych w 1939 r.

Historia parlamentaryzmu w Polsce: Rola parlamentaryzmu w procesie odbudowy państwowości polskiej po 1918 r.

Historia regionu: Przemiany polityczne, społeczne i gospodarcze w moim regionie w latach 1944-1956

 
free pokerfree poker

Nowy kierunek studiów

Wydawnictwo IH

Szukaj

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 87 gości