Mgr Joanna Klisz

Promotor

dr hab. Ewa Domańska, prof. UAM

Temat rozprawy doktorskiej

„Przestępstwa sfeminizowane w Poznaniu w XVI-XVIII wieku”

Zainteresowania

-historia magii i procesów o czary

-historia prawa

-historia lokalna (zwłaszcza historia Poznania)

-metalurgia średniowieczna,

-interdyscyplinarne podejście do przeszłości (szczególnie relacje historii i antropologii, archeologii i prawa).

Najważniejsze publikacje

„Witch tourism po polsku. Promocja dziedzictwa regionalnego a europejski nurt społecznej rehabilitacji czarownic” [w:] Wspólne dziedzictwo kulturowe. Dialog kultury z naturą, t. II, red. M. Winograd, Białystok 2016: 56-69.

„Kobieta: konstrukt winnej, konstrukt czarownicy”, [w:] Płeć i władza. Historyczne konteksty, współczesne krytyki, nowe perspektywy, red. F. Kubiaczyk, M. Owsianna, Poznań–Gniezno 2013: 221-229.

„Czarownice jako konstrukt kulturowy (Procesy o czary w szesnastowiecznym Poznaniu)”, [w:] Meandry Historii - starożytność, średniowiecze, nowożytność, red. A. Kubica, Ł. Jończyk, Kraków-Katowice 2013: 221-229.

„Dzieciobójstwo a czary w epoce nowożytnej”,[w:] Zabójstwo dziecka w literaturze i kulturze europejskiej, red. K. Ilski, M. Chmielarz, Z. Kopeć, E. Kraskowska, Poznań 2014: 305-317

„Nie-ludzka kondycja czarownicy: związki z naturą a zjawisko dehumanizacji”, [w:] Sensus Historiae, Vol. XXI, 4/2015: 91-112.

Udział w konferencjach (wybór)

-maj 2015 - interdyscyplinarna konferencja naukowa „Niepokorne - buntowniczki - reformatorki - aktywistki, czyli kobiety dokonujące transformacji rzeczywistości” (Interdyscyplinarne Seminarium Gender, Łódź). Referat: „Kobieta – czarownica. Niepokorność, wiedza i indywidualizm w budowaniu kulturowej i historycznej wizji anty-kobiecości w okresie polowań na czarownice w Polsce i Europie w okresie nowożytnym”.

-maj 2015 – Konferencja naukowa „Między interpretacją a kreacją. Negocjowanie znaczeń w (nie) miejscach (nie) pamięci” (Muzeum Stutthof, Sztutowo). Referat: „Stadion Szyca: (nie) miejsce (nie) pamięci poznańskiego obozu pracy przymusowej”.

-maj 2014 - interdyscyplinarna konferencja naukowa „Formy wyobraźni fantazmatycznej w badaniu przeszłości” (Instytut Historii UAM). Referat: „Nie-ludzka kondycja czarownicy: związki z naturą i problem dehumanizacji”.

-grudzień 2013 - XV Międzynarodowa Interdyscyplinarna Sesja Studentów Archeologii „Odmienne stany świadomości” (Instytut Prahistorii UAM). Referat: „Odmienne stany świadomości w praktyce magicznej”.

-maj 2013- ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa „Ciemne oblicza Europy” (Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie). Referat: „Czarownica jako element długiego trwania historii”.

-kwiecień 2013 - polsko-czeska konferencja etnologiczna „Kulturowe oblicza defekacji” (Uniwersytet Karola w Pradze). Referat: „Gadżety defekacyjne”.

-kwiecień 2012 - XX Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów (Uniwersytecie Śląski, Katowice). Referat: „Czarownice jako konstrukt kulturowy (procesy o czary w szesnastowiecznym Poznaniu)”.

-maj 2011 - ogólnopolska konferencja „Ciało jako efekt oddziaływań kulturowych i społecznych” (Instytut Socjologii, Uniwersytet Zielonogórski). Referat: „Typologia wizerunków czarownicy w sztuce”.

Staże, praktyki

2015/2016 - uczestnictwo w programie Erasmus na Rijksuniversiteit Groningen.

2008-2010 - uczestnictwo w praktykach archeologicznych

Inne

-czerwiec 2013 - udział w dokumentalnym filmie historycznym: „Zielarki” przygotowany przez Gnieźnieńską Grupę Filmową i Krzysztofa Zalaszewskiego i konsultacja historyczna

-maj 2012 - udział w programie zrealizowanych przez telewizję WTK „Tajemnice miasta Poznania”, odcinek pod tytułem „Czarownica”.

-luty 2012 - konsultacja historyczna przy przygotowaniu artykułu: Seweryn Lipoński, „Niewinne kobiety na stosie. Przeklęte miasto?” Gazeta Wyborcza, dodatek poznański, 10 luty

-Podcast „Antropofon”, udział w projekcie Audycji Pracowni Antropologii Audiowizualnej Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, „Guhonoka znaczy przetrwać: wywiad z Małgorzatą Wosińską”.

-maj 2014 - Współorganizacja (z Maciejem Sawickim) konferencji „Formy wyobraźni fantazmatycznej w badaniach przeszłości, Instytut Historii UAM.