Mgr Tomasz Wiśniewski

Zakład Metodologii Historii i Historii Historiografii

pokój 3.123

Zainteresowania badawcze

Teoria historii, historia historiografii, filozofia polityki, porównawcza teoria nauk humanistycznych i społecznych, postsekularyzm, posthumanizm

Temat rozprawy doktorskiej

Historia post-sekularna. Wiedza o przeszłości między nauką, polityką i religią.

Opiekun naukowy: dr hab. Ewa Domańska, prof. UAM

Najważniejsze publikacje

Towards the Postsecular Historical Consciousness, „Prace Kulturoznawcze” 2016, nr XXII. [w druku]

Koncepcja habitusu w Fantomowym ciele króla Jana Sowy, „Czas Przeszły. Poznańskie studia historyczne” 2016, t. III, nr 1-2.

Strona mitu. Sorel, Schmitt i dalej, „Przegląd Polityczny” 2016, nr 136, s. 102-113.

Inicjacyjny sens „upojenia” w Sturmie Ernsta Jüngera, „Sensus Historiae” 2015, nr 4, vol. XXI, s. 141-152.

Rzeczywiste, ponieważ wytworzone. Pojęcie „faktyszu” Bruno Latoura i jego przydatność w refleksji nad historią, „Kultura i Historia” 2014, nr 25.

Czyja historia, jaka teoria?, rec. książki Jana Sowy, Fantomowe ciało króla, „Stan Rzeczy” 2013, nr 1 (4), s. 227-235.

Udział w konferencjach (wybór)

20.05.2016 – ogólnopolska konferencja naukowa Utopie postępu. Sztuka – Filozofia – Polityka. Referat: Posthumanistyczna (anty)utopia Michela Houellebecqa. Konferencja organizowana na Wydziale Prawa i Administracji UAM w ramach Kongresu Kół Naukowych UAM, Poznań.

08.04.2016 – ogólnopolska konferencja naukowa Niemiecka Myśl Polityczna i Prawna XX Wieku. Referat: Katechon i chrześcijański obraz historii. Konferencja organizowana przez Studenckie Koło Naukowe „Prawo, Społeczeństwo, Kultura” na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław.

05.03.2016 – ogólnopolska konferencja naukowa Filozofia Historii. Polityka, Religia, Ideologia. Referat: Wydarzenie post-sekularne. Konferencja organizowana przez Instytut Filozofii UAM, Poznań.

01.07.2015 – ogólnopolska konferencja naukowa Chrześcijańska filozofia polityki. Referat: Figura „chrześcijańskiego Epimeteusza” w Ex Captivitate Salus Carla Schmitta. Konferencja organizowana przez Interdyscyplinarne Koło Naukowe Doktorantów UMK, Mogilno.

16.04.2015 – ogólnopolska studencko-doktorancka konferencja naukowa Powrót przemocy. Referat: Przemoc polityczna i teologia polityczna. Sorel, Schmitt, Benjamin. Konferencja organizowana przez Studenckie Koła Naukowe – Polonistów, Medioznawców i Teatrologów Instytutu Filologii Polskiej UMCS, Lublin.

31.01.2015 – ogólnopolska konferencja naukowa Filozofia historii. Granice i możliwości. Referat: Robotnik i posthistoria. Konferencja organizowana przez Instytut Filozofii i Instytut Historii UAM, Poznań.

06.12.2014 – ogólnopolska konferencja naukowa Wymiary wiedzy w nowych technologiach: Ciało/Oko/Mózg. Referat: Robotnik i jego śmierć. Teoretyczne współrzędne nienowoczesnego ciała politycznego. Konferencja organizowana przez Komisję Techno-Humanistyki Wydziału „Artes Liberales” UW, Warszawa.

16.11.2014 – ogólnopolska konferencja naukowa Kultura wykluczenia?. Referat: Nowoczesność z ducha przestrzennego wykluczenia. Geopolityczna opowieść Carla Schmitta. Konferencja organizowana przez Koło Naukowe Studentów Filozofii UJ, Kraków.

28.09.2014 – ogólnopolska konferencja naukowa Różnicujące się społeczeństwo. Referat: Niekonieczność polityczności czy jej pluralizacja? Queerowanie decyzjonizmu Carla Schmitta. Konferencja organizowana przez Sekcję Filozofii Społecznej i Politycznej KSF UAM, Poznań.

06.02.2014 – sesja naukowa dotycząca książki Jana Sowy (UJ) Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą z udziałem jej autora. Referat: Konsekwencje pewnych wyborów teoretycznych. Seminarium zorganizowane przez Instytut Historii UAM, Poznań.

28.11.2013 – ogólnopolska konferencja naukowa Dramat Wolności. Referat: Waldgang jako nowe Abgeschiedenheit? Anatomia anarchokonserwatyzmu Ernsta Jüngera. Konferencja organizowana przez Instytut Filozofii UAM, Pierwszą Pracownię Interdyscyplinarną Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Koło Studentów Filozofii UAM, Poznań.

12.10.2013 – ogólnopolska konferencja naukowa Eschaton. Wokół wyobrażeń końca. Referat: (Anty)polityczna eschatologia Erika Petersona. Konferencja organizowana przez Koło Naukowe Filozofii Religii UW i Sekcję Historii Kościoła Koła Naukowego Historyków UW, Warszawa.

Inne

2014-2015 – Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia

2013-2014 i 2014-2015 – przewodniczący Sekcji Metodologii Historii i Historii Historiografii Studenckiego Koła Naukowego Historyków im. prof. Gerarda Labudy przy Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu