mgr Andrzej Bucholz

Opiekun naukowy/Promotor

prof. dr hab. Witold Molik

Obszar zainteresowań badawczych

Dzieje nauki i uniwersytetów w XIX i XX wieku; historia Polski (a zwłaszcza Poznańskiego) w XIX i XX wieku;

Publikacje

Zagadnienie motoryzacji kawalerii na łamach „Przeglądu Kawaleryjskiego” w latach 1924-1939, [w:] Studia z Dziejów Polskiej Historiografii Wojskowej, pod red. Z. Pilarczyka, t. XVI, Poznań 2015.

Udział w konferencjach naukowych

„Jakub Szela – krwawy buntownik czy autorytet?”. IV Ogólnopolska studencko-doktorancka konferencja o autorytecie pt. „Grunt to bunt. Autorytet wobec buntu, bunt wobec autorytetu”, 23-24 maja 2014 roku, Wydział Historyczny UAM, Poznań.

„Tradycja kontra wymagania współczesności – postawa polskich kawalerzystów, publikujących na łamach Przeglądu Kawaleryjskiego w latach 1924-1939, wobec zagadnienia unowocześnienia kawalerii”. Międzynarodowa konferencja pt. XXIII Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów, 21-25 kwietnia 2015, Instytut Historii i Archiwistyki UMK Toruń.

„Führer hat immer recht – bezwzględne posłuszeństwo oraz strach jako wyznaczniki autorytetu na przykładzie Adolfa Hitlera i społeczeństwa III Rzeszy”. V Ogólnopolska studencko-doktorancka konferencja o autorytecie pt. Strach się bać! Autorytety oparte na strachu, 15-16 maja 2015, Wydział Historyczny UAM Poznań.

Inne

Rządy obozu sanacji w Polsce a wybrane państwa totalitarne i dyktatorskie Europy XX-lecia międzywojennego – analiza porównawcza (praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Stelmacha – Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM);

Użycie kawalerii w przyszłej wojnie na łamach „Przeglądu Kawaleryjskiego” w latach 1924-1939 (praca licencjacka napisana pod kierunkiem dr. Bartosza Kruszyńskiego – Wydział Historyczny UAM);